Home > Fotbal > Victorie pe ninsoare pentru Craiova în fața celor de la Gaz Metan

Victorie pe ninsoare pentru Craiova în fața celor de la Gaz Metan

craiova-gaz-metan-liga-1

CS Universitatea Craiova a învins-o în această seară pe „Ion Oblemenco” pe Gaz Metan cu scorul de 3-1 (1-0), în ultimul meci al etapei a 12-a din Liga 1.

Cicăldâu a deschis scorul pentru olteni în minutul 2, cu un șut din interiorul careului, după ce Bancu i-a întors excelent mingea. Ofosu a făcut 2-0 în minutul 38, după o acțiune personală, în care l-a ridiculizat pe Yuri și a șutat fără speranțe din 12 metri.

Cardoso a readus-o pe Gaz Metan în meci în minutul 50, după o acțiune superbă în care a driblat patru jucători ai gazdelor și pe portarul Pigliacelli. Bărbuț a dus scorul la 3-1 în minutul 58, după ce a finalizat fără probleme o centrare în fața porții a lui Ofosu.

CS Universitatea Craiova : Pigliacelli – Vlădoiu, Bălașa (79′ Papp), Constantin, Bancu – Nistor (86′ Căpățînă), Screciu (57′ Mateiu), Cicâldău – Bărbuț, Mamut, Ofosu (85′ Baiaram) . Antrenor: Corneliu Papură;

Gaz Metan : Buzbuchi – Butean, Jefferson, Larie, Velisar – Francisco (46′ Cardoso, 60′ Nițu), Alceus – Horșia (63′ Chamed), Deaconu, Manuel – Valente (63′ Sambu). Antrenor: Jorge Costa;

Horațiu Feșnic – Alexandru Cerei, Ciprian Danșa;

Gaz Metan : 48′ Alceus, 90′ Sambu;

Cu această victorie, Craiova acumulează 28 de puncte și se menține pe locul 2 în clasament. Gaz Metan este pe 10 cu 13 puncte.

Etapa viitoare, Craiova ca juca în deplasare cu UTA, iar Gaz Metan va primi vizita lui Sepsi.