Home > Fotbal > Academica Clinceni întoarce scorul cu Poli Iași și rămâne pe loc de play-off

Academica Clinceni întoarce scorul cu Poli Iași și rămâne pe loc de play-off

Poli-Iasi-Academica-Clinceni-liga-1

Academica Clinceni s-a impus în această seară pe teren propriu, scor 2-1 (0-1) în fața celor de la Poli Iași în primul meci al etapei a 29-a din Liga 1.

Platini a deschis scorul în mintul 18 pentru oaspeți cu un șut sub transversală din marginea careului. Cordea a restabilit egalitatea în minutul 55, după ce a fost pe fază la mingea respinsă de Brănescu la șutul lui Chunchukov. Markovic a adus victoria ilfovenilor în minutul 88, după ce mingea a ajuns la el, liber în marginea careului mic, după o nouă respingere a lui Brănescu.

Academica: Vâlceanu – Pashov, Gardoş, Bilali, Dobrescu – Cordea, Cascini, Cebotaru (Chandarov ’78), Longher (Achim ’11)- Chunchucov (Ventura ’90+1), Rusescu (Markovici ’79). Antrenor: Ilie Poenaru;

Poli Iaşi: Brănescu – Onea, Popa, Baxevanos, Buşu – Passaglia (Zajmovici ’90), De Iriondo – Platini (’69), Stan (Calcan ‘8), Vanzo (Flores ’70)- Djuranovic. Antrenor: Niccolo Napoli;

Andrei Antonie – Mircea Orbuleţ, George Florin Neacşu – Eduard Ioniţă;

Academica: Pashov ’16;

Poli Iaşi: Vanzo ’15, Calcan ’42, Onea ’43, Baxevanos ’46, Platini ’69;

Cu această victorie, Academica acumulează 41 de puncte și urcă pe locul 5 în clasament. Poli Iași este pe 16 cu 19 puncte.

Etapa viitoare, Academica va juca în deplasare cu Dinamo, iar Poli Iași va primi vizita lui FC Hermannstadt.