Home > Fotbal > Craiova trece și de FCSB și intră în cursa pentru titlu

Craiova trece și de FCSB și intră în cursa pentru titlu

craiova-fcsb-liga-1

CS Universitatea Craiova a învins-o în această seară pe teren propriu pe FCSB cu scorul de 2-0 (1-0), în ultimul meci al etapei a 4-a din play-off-ul ligii 1.

Cicâldău a deschis scorul pentru gazde în minutul 38, după ce a reluat superb o centrare a lui Vătăjelu. Nistor a făcut 2-0 în minutul 62 cu un șut de la 25 de metri care a fost scăpat de Vlad în poartă.

Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Acka, Constantin, Bancu – Mateiu, Nistor – Cîmpanu (Screciu ’87), Cicâldău (Bic ‘87), Mitran (Tudorie ‘3, Căpăţână ‘57) – Ivan (Mamut ’87). Antrenor: Marinos Ouzounidis;

FCSB: Vlad – Haruţ, Cristea, Miron, Radunovic – Moruţan, Şut, Ov. Popescu (Perianu ’73) – Niţă (Oaidă ‘41), Tănase, Oc. Popescu. Antrenor: Anton Petrea;

Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene – Marcel Bîrsan;

Craiova: Vătăjelu ’32, Bancu ’71, Ivan ‘80;

FCSB: Tănase ’56, Şut ’79, Moruţan ’82;

Craiova: Vătăjelu ’54;

După această victorie, Craiova acumulează 37 de puncte și se află pe locul 3 în clasament. FCSB este pe 2 cu 39 de puncte.

Etapa viitoare, Craiova va juca în deplasare cu Academica Clinceni, iar FCSB va primi vizita lui CFR.