Home > Fotbal > Două penalty-uri decid derby-ul Craiova – FCSB

Două penalty-uri decid derby-ul Craiova – FCSB

craiova-fcsb-liga-1

CS Universitatea Craiova a învins-o în această seară în Bănie pe FCSB cu scorul de 2-1 (1-1), în derby-ul etapei a 7-a din play-off-ul ligii 1.

Cicâldău a deschis scorul din penalty în minutul 24 după ce Popescu l-a faultat în careu pe Mihăilă. Iulian Cristea a egalat în minutul 37 reluând imparabil cu capul o centrare excelentă a lui Coman. Nistor a adus victoria Craiovei în minutul 55 dintr-un nou penalty după ce Vlad l-a lovit cu pumnul pe Koljic.

Craiova : Pigliacelli – Vlădoiu (84′ Vătăjelu), Cosic, Acka, Bancu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Bărbuț (73′ Baiaram), Koljic, Mihăilă (89′ Gustavo). Antrenor: Cristiano Bergodi;

FCSB : Vlad – Crețu, Miron, Cristea, Panțîru (86′ Pantea) – Moruțan (73′ Vînă), Popescu, Tănase – Man, Petre (46′ Dumitru), Coman. Antrenor: Bogdan Vintilă;

Marcel Bîrsan – Ciprian Danșa, Mihai Marica;

Craiova : 90+1′ Nistor;

FCSB : 31′ Panțiru, 54′ Vlad, 88′ Man, 90+4′ Pantea;

După această victorie, Craiova acumulează 41 de puncte și se desprinde în fruntea clasamentului la patru puncte de CFR, care are însă un joc mai puțin. FCSB cade pe 5 cu 28 de puncte.

Etapa viitoare, Craiova va juca în deplasare cu Botoșani, iar FCSB va primi vizita celor de la CFR.