Home > Fotbal > Craiova câstigă restanța cu Botoșani și se aproprie de liderul CFR

Craiova câstigă restanța cu Botoșani și se aproprie de liderul CFR

craiova-botosani-liga-1

CS Universitatea Craiova a învins-o în această seară pe teren propriu pe FC Botoșani cu scorul de 2-1 (1-0), într-o partidă restantă a etapei a-3-a din play-off-ul ligii 1.

Dan Nistor a deschis scorul pentru gazde în minutul 31 cu un șut de la 20 de metri după o acțiune individuală. Oltenii și-au dublat avantajul în minutul 73 prin lovitura de cap din câțiva metri a lui Elvir Koljic. Dugandzic a redus din difență reluând perfect cu capul o centrare excelentă a lui Babunski.

Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (75′ Vătăjelu), Acka (85′ Ivanov), Bălașa (67′ Cosic), Bancu – Nistor (88′ Gustavo), Mateiu, Cicâldău – Ivan, Koljic (85′ Baiaram), Mihăilă. Antrenor: Cristiano Bergodi;

Botoșani: Pap – Haruț, Chindriș, Șeroni, Țigănașu – Florescu (82′ Carlone), Papa (69′ Ebenhofer) – Ashkovski (75′ George), Keyta (75′ Babunski), Ofosu (82′ Fili) – Dugandzic. Antrenor: Marius Croitoru;

Arbitrul:

Marcel Bîrsan;

Craiova: 48′ Bancu, 90+3′ Coscic;

Botoșani: 22′ Florescu;

Cu această victorie, Craiova face 32 de puncte și vine la patru în spatele liderului CFR. Botoșani este pe 6 cu 24 de puncte.

Etapa viitoare, Craiova va juca în deplasare cu CFR, iar Botoșani se va deplasare la Mediaș pentru partida cu Gaz Metan.