Home > Fotbal > CFR, victorie fără emoții în fața ultimei clasate

CFR, victorie fără emoții în fața ultimei clasate

cfr-clinceni-liga-1

CFR Cluj a învins-o în această seară în Gruia pe Academica Clinceni cu scorul de 2-0 (2-0) în ultima partidă a etapei a 17-a din Liga 1.

Costache a deschis scorul pentru gazde în minutul 5 cu un șut în forță din interiorul careului după o lansare în adâncime excelentă din partea lui Ciprian Deac. Sigurjonnson a făcut 2-0 în minutul 30 cu o lovitură de cap din marginea careului mic după o centrare a lui Costache.

Cu această victorie, CFR acumulează 45 de puncte și este lider autoritar în clasament. Academica este la polul opus, ultima cu doar 4 puncte.

Etapa viitoare, CFR va juca în deplasare cu Chindia, iar Academica Clinceni va primi vizita lui Dinamo.

CFR Cluj: Hindrich – Susic, Bouhenna, Cestor, Ştefan – Deac (Gîdea ’87), Boateng, Sigurjonsson (Păun ’69) – Sacko (Debeljuh ’69), Omrani (Chipciu ’78), Costache (Bordeianu ’78). Antrenor: Dan Petrescu;

Clinceni: Ureche – Pashov, Bilali, Patriche, Holzmann – Cascini (Filip’69), Chandarov (Dumitrache ’84)- R. Ion, Gavra (Cioiu ’69), De Amorim (Goma ’87) – Vellios. Antrenor: Ionuţ Chirilă;