Home > Fotbal > Academica Clinceni obține cu Botoșani prima victorie după șase meciuri

Academica Clinceni obține cu Botoșani prima victorie după șase meciuri

clinceni-botosani-liga-1

Academica Clinceni a învins-o în această după-amiază pe teren propriu pe FC Botoșani cu scorul de 2-1 (1-1), într-o partidă contând pentru etapa a 19-a din Liga 1.

Adi Popa a deschis scorul pentru gazde în minutul 13 cu un șut cu pământul de la 25 de metri. Al Mawas a restabilit egalitatea în minutul 27, șutând plasat în diagonală din interiorul careului. Chunchukov a adus victoria gazdelor în minutul 73, după o acțiune personală în care a driblat trei adversari și a șutat imparabil din marginea careului mic.

Academica: Vâlceanu – Achim, Jutrici, Patriche, Dobrescu – Cordea (Andronic ’34), Moulin, Cascini (Ventura ’71), Longher (Ad. Popa ‘7, Paşov ’71) – Ciunciukov, Ciandîrov (Rusescu ’46). Antrenor: Ilie Poenaru;

Botoşani: Hankic – Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu – Patache, Rodriguez, Papa (Tîrcoveanu ’76) – Al Mawas (Toutouh ’76), Ongenda (Fili ’68), Keyta. Antrenor: Marius Croitoru;

Radu Petrescu – Radu Ghinguleac, Vladimir Urzică;

Academica: Moulin ’37, Patriche ’55, Paşov ’81, Andronic ’83, Achim ’90;

Botoşani: Şeroni ’47 , Toutouh ’85, Keyta ’90;

Botoşani: Şeroni ’49;

După această victorie, Clinceni acumulează 29 de puncte și urcă pe locul 5 în clasament. FC Botoșani este pe 7 cu 24 de puncte.

Etapa viitoare, Academica va juca în deplasare cu Gaz Metan Mediaș, iar FC Botoșani va primi vizita lui Hermannstadt.