Home > Fotbal > Alibec o învinge de unul singur pe FCSB

Alibec o învinge de unul singur pe FCSB

astra-fcsb-liga-1

Astra a învins-o în această seară la Giurgiu pe FCSB, scor 3-2 (1-2), în ultimul meci al etapei a 5-a din play-off-ul Ligii 1.

Ovidiu Popescu a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 18 după o combinație excelenă cu Denis Man care l-a găsit liber în careu. Roș-albastrii și-au dublat avantajul în minutul 29 prin Denis Man cu un șut imparabil din marginea careului venit în urma unui un-doi cu Petre. Alibec a redus din diferență în minutul 36, reluând imparabil cu capul o centrare a lui Radunovic.

Seto a restabilit egalitatea în minutul 52, fiind servit perfect de Alibec în marginea careului mic. Alibec a adus victoria Astrei în minutul 80, fiind lansat singur cu Vlad de Radunovic.

Astra: Lazar – Bruno, Graovac, Dima (83′ Stahl), Radunovic – Șerban (12′ Gheorge, 64′ Dandea), Crepulja, Seto, Răduț – Alibec, Budescu (83′ Fatai). Antrenor: Bogdan Andone;

FCSB: Vlad – Crețu, Cristea, Miron (84′ Niță), Popescu – Olaru, Vînă (74′ Popa), Moruțan – Man, Petre (46′ Dumitru), Tănase. Antrenor: Bogdan Vintilă;

Cătălin Popa – Daniel Mitruți, Stelian Slabu;

Cartonanașe galbene:

Astra: 89′ Alibec, 90+3 Radunovic;

FCSB: 4′ Petre, 76′ Dumitru, 87′ Moruțan

Cu acest succes, Astra acumlează 28 de puncte și urcă pe locul 3 în clasament. FCSB este pe 4 cu 27 de puncte.

Etapa viitoare, Astra va primi vizita celor de la CFR, iar FCSB o va întâlni acasă pe FC Botoșani.