Home > Fotbal > ASU Politehnica învinge Ripensia în derby-ul timișoarean

ASU Politehnica învinge Ripensia în derby-ul timișoarean

ASU Politehnica Timișoara a câștigat derby-ul local cu Ripensia Timișoara din etapa a 5-a, scor 2-0, prin reușitele lui Axente și Popescu. Deși au avut inițiativa pe durata întregii partide, alb-violeții au consemnat victoria pe stadionul „Știința” cu cele două goluri din penalty.

Partida a început încă din minutul 2 cu o fază controversată în careul poliștilor, care au cerut penalty la o contră a lui A. Macrițchii la Munteanu lângă linia de fund, însă centralul a dictat lovitură liberă indirectă. Replica celor de la Ripensia a venit la următoarea acțiune, o lovitură liberă de la 25 de metri. Vasluian a trimis în careu, de unde Rogac a reluat balonul deviat din 10 metri pe lângă poartă. Politehnica a dominat până la finalul primei reprize și a mai avut câteva ocazii bune de a marca.

Scorul a fost deschis la un minut de la reluarea părții secunde când Sokovic a făcut henț în careu la cornerul bătut de Munteanu. Axente a executat și a transformat lovitura de la 11 metri. Echipa antrenată de Octavian Benga și-a dublat avantajul pe tabelă în minutul 57 după ce Păduraru l-a faultat pe Mera în careu. De această dată, de la punctul cu var, a executat Popescu. Ripensiștii au încercat să reducă din scor, dar în zadar. Tabela a rămas neschimbată, deși Politehnica putea să mai înscrie pe finalul meciului.

După victoria de astăzi, ASU Politehnica este lider în clasament momentan, cu 11 puncte, iar runda următoare va juca la Miercurea Ciuc cu Csikszereda. La polul opus, Ripensia nu reușește să iese din zona roșie și rămâne doar cu 3 puncte și pe locul 20, iar etapa viitoare va primi vizita echipei Gloria Buzău.