Home > Fotbal > Academica Clinceni se impune pe teren propriu cu Gaz Metan

Academica Clinceni se impune pe teren propriu cu Gaz Metan

clinceni-gaz-metan-liga-1

Academica Clinceni s-a impus în această după-amiază pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș, scor 2-0 (0-0), într-o partidă contând pentru etapa a cincea din Liga 1.

Cebotaru a deschis scorul pentru gazde în minutul 61 cu un șut deviat din marginea careului care l-a surprins pe Buzbuchi. Patriche a majorat diferența cu o lovitură de cap după o minge recentrată în urma unui corner în minutul 69.

Academica Clinceni: Vâlceanu – Pashov, Jutric, Patriche (82′ Bautista), Dobrescu – Cebotaru, Gardoș – Sandu (8′ Achim, 62′ Tănase), Dumitru (46′ Codrea), Dumitru (81′ Sambu) – Boiciuc (62′ Andronic). Antrenor: Ilie Poenaru;

Gaz Metan: Buzbuchi – Butean, Larie, Baco, Trif – Droppa, Deaconu – Ciocan (81′ Costea), Chamed (67′ Sanoh), Velisar (46′ Smola) – Cardoso. Antrenor: Bogdan Pătrașcu;

Iulian Dima – Daniel Mitruți, Adrian Popescu;

Academica Clinceni: 31′ Patriche, 37′ Jutric, 47′ Gardoș, 88′ Cordea;

Gaz Metan: 57′ Smola, 80′ Sanoh;

Cu această victorie, Clinceni urcă pe 6 cu 6 puncte, în timp ce Gaz Metan este un loc mai jos cu același număr de puncte.

Etapa viitoare, Academica va juca în deplasare cu UTA, iar Gaz Metan va primi vizita lui FC Hermannstadt.