Home > Fotbal > FCSB, încă neîntregită după criza cauzată de covid, este umilită la Iași

FCSB, încă neîntregită după criza cauzată de covid, este umilită la Iași

Poli-Iasi-FCSB-liga-1

Poli Iași a învins-o în această seară pe teren propriu pe FCSB, scor 5-2 (3-1), într-o partidă contând pentru etapa a 5-a din Liga 1.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 6, printr-o lovitură de cap a lu Istrate venită după o centrare a lui Panțîru. După numai două minute, Cristea restabilește egalitatea  cu un șut din marginea careului după o combinație cu Passaglia. Acesta a adus-o pe Poli Iași în avantaj  în minutul 19, cu un șut din marginea careului după ce Andrei Cristea i-a scos superb mingea cu câlcăiul. Tot Cristea a făcut 3-1, trei minute mai târziu, finalizând o centrare pe jos a lui Bușu.

În minutul 52, Cristea face hat-trick-ul cu o lovitură de cap după o centrare din lovitură liberă a lui Pasaglia. Tănase a redus din diferență în minutul  60, dintr-un penalty dictat în urma unui fault al lui Axente asupra lui Olaru. Calcan a închis tabela la 5-2 în minutul 70, cu un șut din marginea careului după o pasă a lui Platini.

Poli Iași : Axinte – Onea, Mihalache, Baxevanos, Bușu – Vanzo (88′ Cristea), Breeveld (56′ De Iriondo), Passaglia (88′ Acka) – Soares, Cristea (73′ Zajmovic), Calcan (88′ Popadiuc). Antrenor: Daniel Pancu;

FCSB : Straton – Enache, Cană (28′ Miron), Soiledis, Panțîru – Simion, Perianu (46′ Popescu), Șut (28′ Tănase) – Petre (29′ Olaru), Istrate (29′ Buș), Octavian Popescu. Antrenor: Toni Petrea;

Horațiu Feșnic – Valentin Avram, Mircea Orbuleț;

Poli Iași : 36′ Breeveld, 39′ Cristea, 67′ Calcan, 81′ Vanzo;

FCSB : 15′ Panțîru, 38′ Miron, 46′ Buș, 85′ Enache;

FCSB : 80′ Olaru;

Cu acest succes, Poli Iași urcă pe locul 4 cu 9 puncte, la egalitate cu FCSB care se situează cu o poziție mai sus.

Etapa viitoare, Poli Iași va juca în deplasare cu CS Universitatea Craiova, iar FCSB va juca pe teren propriu cu Dinamo.