Home > Fotbal > FC Hermannstadt câstigă în fața Botoșaniului pe final de meci

FC Hermannstadt câstigă în fața Botoșaniului pe final de meci

FC-Hermannstadt-FC-Botosani-liga-1

FC Hermannstadt a învins-o în acestă seară pe teren propriu pe FC Botoșani, scor 2-1 (1-1), într-o partidă contând pentru etapa 5-a din Liga 1.

Sibienii au deschis în minutul 8 grație autogolului lui Șeroni care a reluat în proprie poartă o lovitură de colț executată de Jo Santos. Keyta a restabilit egalitatea în minutul 36 după ce a reluat perfect centrarea lui Patache. Romario Pires a adus victoria gazdelor în minutul 89 dintr-un penalty dictat în urma unul fault al lui Haruț asupra lui Mayoral.

HERMANNSTADT: Cristiano – Scarlatache (73′ Elbers), Viera, Stoica, Opruț – Pires, Dâlbea, Buzan (57′ Vodă) – Jo Santos, Fortes, Sîntean (56′ Mayoral). Antrenor: Ruben Albes;

BOTOȘANI: Hankic – Haruț, Chindriș, Șeroni, Țigănașu – Rodriguez, Babunski (59′ Ongenda) – Patache, Ashkovski (59′ Ofosu), Keyta (83′ Roman) – Dugandzic. Antrenor: Marius Croitoru;

Andrei Chivulete – Mircea Grigoriu, Andrei Constantinescu;

HERMANNSTADT: 51′ Stoica, 54′ Dâlbea, 73′ Fortes, 74′ Romario, 90+5 Cristiano;

BOTOȘANI: 59′ Askovski, 69′ Chindriș, 74′ Ongenda, 87′ Harut, 90+7 Dugandzic;

Cu această victorie, sibienii urcă pe locul 6 cu 8 puncte, moldovenii sunt pe locul 5 cu același număr de puncte.

Etapa viitoare, Hermannstadt va juca în deplasare cu Gaz Metan, iar FC Botoșani va primi vizita Chindiei Târgoviște.