Home > Fotbal > Manchester City zdrobită pe teren propriu de Leicester

Manchester City zdrobită pe teren propriu de Leicester

leicester-manchester-city-premier-league

Leicester a învins-o în această seară în deplasare pe Manchester City, scor 5-2 (1-1), într-o partidă contând pentru etapa a treia din Premier League.

Riyad Mahrez a deschis scorul pentru gazde în minutul 4. Jamie Vardy a restabilit egalitatea în minutul 37 din penalty.

Tot el a adus-o pe Leicester în avantaj în minutul 54. Patru minute mai târziu, Vardy a reușit hat-trick-ul transformând un nou penalty. James Maddison a dus scorul la 4-1 în minutul 77. Nathan Ake a făcut 2-4 în minutul 84. Leicester a beneficiat de un nou penalty în minutul 88, tranformat de această dată de Youri Tielemans, care a stabilit astfel scorul final, 5-2.

Această victorie o duce pe Leicester pe primul loc cu 9 puncte, în timp ce City este pe 13 cu 3 puncte, dar și un joc mai puțin.

Etapa viitoare, City va juca în deplasare cu Leeds, iar Leicester va primi vizita lui West Ham.