Home > Fotbal > Atletico Madrid revine fantastic pe Anfield și merge în sferturile Champions League

Campioana Europei, Liverpool, a fost eliminată din UEFA Champions League, după ce a pierdut după prelungiri manșa retur a dublei cu Atletico Madrid, scor 2-3. Madrilenii se impuseseră și în prima manșă cu scorul de 1-0.

Georginio Wijnaldum a deschis scorul pentru Liverpool în minutul 43. Paradele incredibile ale portarului Jan Oblak au ținut-o pe Atletico în meci și au făcut ca partida să intre în prelungiri.

În extra-time, Robert Firmino a dublat avantajul lui Liverpool în minutul 94. Madrilenii însă au revenit fantastic până la pauza prelungirilor. Marcos Llorente a reușit o dublă în minutul 97 și 105 și au restabilit egalitatea pe tabelă. Alvaro Morata i-a dat lovitura de grație lui Liverpool în minutul 120.

Atletico Madrid se impune cu scorul de 4-2 la general și se califică în sferturile de finală ale UEFA Champions League unde îsi va afla săptămâna viitoare adversara prin tragere la sorți.

Real Madrid, regina Europei!
Manchester City a câștigat titlul de campioană după o revenire senzațională cu Aston Villa