Home > Tenis > Australian Open 2022| Ziua a treia plină de surprize și răsturnări de situație

Australian Open 2022| Ziua a treia plină de surprize și răsturnări de situație

Jaqueline Cristian a întâlnit o jucătoare aflată în mare formă și cu mare experiență, Madison Keys. Madison a învins-o pe jucătoarea din România cu 6-2, 7-5, chiar dacă statistica a arătat bine și pentru Jaqueline. A fost un meci ce va deveni referință pe Jaqueline. Madison vine după turneul câștigat în urmă cu o săptămână la Adelaide, ceea ce îi oferă încrede. Ea o va întâlni pe chinezoaica Wang Qiang.

Amanda Anisimova o învinge pe Belinda Bencic, scor 6-2, 7-5. Eleva lui Darren Cahill a fost montată pe tot parcursul jocului, cu un plan tactic bine stabilit, care a dat roade împotriva campioanei olimpice. Amanda Anisimova o va întâlni pe Naomi Osaka.

Ashleigh Barty s-a distrat și în acest tur cu adversara Lucia Bronzetti. Lidera mondială s-a impus în fața italiencei cu un dublu 6-1 și nu i-a dat nicio speranță adversarei. Barty o va întâlni în turul următor pe Camila Giorgi.

Ușor, ușor Elina Svitolina începe să se regăsească și să-și găsească motivația pentru a juca cel mai bun tenis al ei. Se califică în turul al treilea după ce trece în trei seturi de franțuzoaica Harmony Tan și beneficiază de abandonul acesteia la scorul de 6-3, 5-7, 5-1. Se pare că jucătoarea din Franța a avut parte de o întindere musculară. Acesta a părăsit în lacrimi Arena Margaret Court și într-un scaun cu rotile, aplaudată la scenă deschisă de întreaga Arenă. ,,Este oribil pentru orice sportiv să se accidenteze în competiție, dar sper că Harmony se poate recupera în cel mai scurt timp și că va reveni într-o formă extraordinară.”, a declarat Svitolina la interviul pe care l-a avut după meci. În turul al treilea, Svitolina se va duela cu Azarenka, fostul lider mondial, care a trecut în setul secund de Jil Teichmann cu scorul de 6-1, 6-2.

Campioana de la French Open, Barbora Krejcikova o întâlnește pe chinezoaica Xiyu Wang. Barbora conduce clar ostilitățile, în primul set l-a câștigat cu 6-2, iar pe al doilea cu 6-3. Barbora o va întâlni pe estonianca Jelena Ostapenko.

Campioana en-titre revine la birou unde va da ochii cu  Madison Brengle. Naomi Osaka își menține supremația prin dominarea clară pe care a arătat-o în primul set, nelăsându-i niciun game adversarei. După un set dramatic, nipona se impune 6-0, 6-4.