Home > Tenis > Sorana Cîrstea, victorie spectaculoasă la Istanbul – Sorana continuă seria fără înfrângere de la Istanbul

După o pauză de 3 săptămâni, Sorana s-a reîntors pe terenul de tenis, după ce a fost eliminată în primul tur de la Miami.

Românca a întâlnit-o pe Camilla Rakhimova, după retragerea Aliaksandrei Sasnovich. Sorana a început cu dreptul sezonul de zgură, arătând un tenis solid. Sorana a dominat-o pe rusoaică la toate capitolele și s-a impus cu scorul de 6-4, 6-1. Chiar dacă Sorana a avut scorul de partea ei, lupta pe care cele două au dus-o pe teren a fost una aprigă. Sorana a avut niște lovituri de generic, prin care a controlat partida care a durat o oră și 17 minute.

Sorana va continua să își apare titlul, ia în turul secund o va întâlni pe învingătoarea meciului Ipek Oz (219 WTA) – Arantxa Rus (74 WTA).

La finalul partidei Sorana s-a declarat mulțumită de partida făcută, chiar dacă a jucat în condiții meteo dificile.

,,În primul rând, mă bucur că sunt înapoi în Istanbul, am niște amintiri frumoase de anul trecut. În al doilea rând, condițiile m-au ajutat, pentru că m-am gândit că azi ea a jucat excelent, iar meciul a fost mai dur decât o arată scorul. Sunt foarte fericită de jocul pe care l-am făcut. Cred că este un început extraordinar pentru a-mi apăra titlul de anul trecut”, a declarat Sorana la sfârșitul meciului.

Live text. Simona Halep vs. Sorana Cîrstea în optimi la Indian Wells
Australian Open 2022 |Sorana rezistă în fața favoritei 10, Anastasia Pavlyuchenkova, într-un thriller care a aproape două ore, scor 6-3, 2-6, 6-2
Melbourne Summer Set 2 |Toți covrigii să vină la Sorana, dominație clară în fața rusoaicei care nu a luat niciun game