Home > Tenis > Australian Open 2022 |Sorana rezistă în fața favoritei 10, Anastasia Pavlyuchenkova, într-un thriller care a aproape două ore, scor 6-3, 2-6, 6-2

Sorana Cîrstea o va întâlni în sesiunea de seară de la Openul Australian pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova. Cele două se cunosc foarte bine, aceasta fiind a șaptea întâlnire dintre cele două. Scorul dintre cele două este egal, împărțindu-și victoriile în mod egal, 3 de fiecare.

Primul set începe cu Sorana la serviciu, dar Anastasia reușește să-i spargă serviciul Soranei. 2 șanse de re-break își procură Sorana, pe care o și fructifică, 1-1. Prima care își face serviciul este Sorana. După ce a returnat excelent Sorana se desprinde, 3-1. Pavlyuchenkova se impune pe serviciul Soranei, după o serie de greșeli neforțate ale Soranei. Returul face diferența și meciul se pare că se axează pe break-uri. Sorana consolidează break-ul și se distanțează în primul set, 5-2. Sorana servește pentru adjudecarea setului. Încheie setul după un game alb, autoritar. 6-3 în 33 de minute.

Setul al doilea începe cu Anastasia la serviciu pe care îl fructifică. Vine prima dublă greșeală din meci în dreptul Soranei și îi oferă Anastasiei 3 mingi de break, salvează una, dar rusoaica se impune pe serviciul advers. Sorana ratează 2 mingi de break, dar face un game de serviciu care o ține aproape de Anastasia. Cedează setul Sorana, un set în care a avut multe greșeli neforțate și în care și-a scăzut nivelul de joc.

Setul al treilea începe cu un break pentru Sorana care îi aduce încrederea pierdută în setul anterior și un avantaj decisiv. Pavlyuchenkova nu îi face față Soranei care ajunge la 5-1. Anastasia rămâne în partidă, iar Sorana va servi pentru meci. Game alb și Sorana închide partida, 6-3, 2-6, 6-2.

În optimi Sorana o va întâlni pe Iga Swiatek, numărul 9 mondial

Sorana Cîrstea, victorie spectaculoasă la Istanbul – Sorana continuă seria fără înfrângere de la Istanbul
Live text. Simona Halep vs. Sorana Cîrstea în optimi la Indian Wells
Australia Open 2022 |Nick Kyrgios și Thanasi Kokkinakis sunt câștigători de Grand Slam
Australian Open 2022 | Rafael Nadal este de neoprit și luptă pentru al 21-lea titlu de Grand Slam