Home > Tenis > Live text. Simona Halep vs. Sorana Cîrstea în optimi la Indian Wells

Live text. Simona Halep vs. Sorana Cîrstea în optimi la Indian Wells

6-4 GAME. SET. MECI HALEP | Simona Halep are minge e meci, după un game în care au existat lovituri spectaculoase de ambele părți. Prima dublă greșeală apare și pentru Sorana, iar Simona are o minge de break. Simona Halep se impune în acest meci.

5-4 Game Halep | Simona face un game bun de serviciu și o obligă pe Sorana să servească pentru a rămâne în meci.

4-4 Game Cîrstea | Sorana nu mai cedează inițiativa atât de des. Lovitură spectaculoasă în lungul liniei reușită de Sorana. Serviciu la T, pe care Simona nu reușește să-l returneze în teren.

4-3 Game Halep | Simona strânge pumnul după un punct în care a condus de la cap la coadă. De la 0-30 Simona revine și are șansă de game. Retur în afara terenului și trece la conducere.

3-3 Game Cîrstea | Sorana păstrează egalitate și-și ține serviciul.

3-2 Game Halep | Sorana ne arată un joc impresionant la fileu. Sorana primește două mingi de break, care ulterior sunt anulate de Simona. După un retur greșit de Sorana, Simona conduce în setul 2, continându-și seria bună.

2-2 Game Halep | Simona reintră în meci și reușește o lovitură câștigătoare. Sorana nu are răbdare și atacă prea devreme, iar mingea ei ajunge în out. Un-doi super reușit de Sorana. Scurta Soranei este interceptată de Sorin, iar Halep aduce egalitatea pe tabelă.

2-1 Game Halep | Simona face încă o dublă greșeală. Cel mai intens schimb de mingi este câștigat de Simona, lovituri puternice de ambele părți ale fileului. Încheie un game lung Simona și apare pe tabelă în setul doi.

2-0 Game Cîrstea | Sorana o prinde pe Simona în contre pied, iar aceste puncte îi dau încrede Soranei. Simona începe să greșească mai mult și îi dă Soranei șanse să consolideze breakul. Simona este peste tot pe teren, dar greșește lovitura decisivă.

Setul secund o găsește pe Simona la serviciu. Sorana o găsește pe Simona în defensivă și punctează decisiv. Dubla greșeală îi aduce Soranei o șansă să se impună pe serviciul adeveri. Sorana face breakul.

6-1 GAME. SET. HALEP | Sorana nu a mai greșit atât de mult și are o nouă șansă de game. Halep are șansă de set. SET HALEP după 32 de minute.

5-1 Game Halep | Sorana nu are răspuns la jocul Simonei și aceasta se distanțează la un game de set.

4-1 Game Cîrstea | Sorana este încă încordată și simte presiunea meciului și a adversarului. Simona arată un tenis solid. Sorana este egală la 40 după ce a avut 40-15. Sorana apare pe tabelă cu primul game.

4-0 Game Halep | Serviciu extraordinar, Sorana rămâne spectator. Cîrstea se încurajează și încearcă să pună presiune pe serviciul advers. Contre-pied reușit de Simona și are o șansă de 4-0. Prima dublă greșeală a partidei îi revine Simonei și Sorana egalează la 40. Serviciul la T o pune în dificultate pe Sorana, iar după 20 de minute Sorana nu există pe tabelă.

3-0 Game Halep | Simona are alte 3 șanse de break și reușește un break la 0.

2-0 Game Halep | Retur lung din parte Soranei în picioarele Simonei. Până acum Simona nu a reușit să pună primul serviciu în joc. Sorana are și ea o minge de re-break. Primul serviciu nu intră nici la șansă de break pentru adversară, dar Sorana o pedepsește cu un retur agresiv, care iese de puțin în afara terenului. Break confirmat de Simona.

Începe meciul cu Sorana la serviciu. Schimburi lungi încă din începutul partidei și o să ne așteptăm la foarte multe scurte din partea Soranei, pentru a nu o putea lăsa pe Simona să-și facă jocul de pe linia din spate a terenului. Simona are 2 mingi de break. Break Simona!

Simona Halep și Sorana Cîrstea vor avea prima întâlnire după 12 ani. Atunci meciul a avut loc pe hard, la Cincinnati, când Sorana s-a impus în două seturi. Sorana Cîrstea o conduce pe Simona Halep la întâlnirile directe cu 2 – 1.

Simona Halep a trecut de Coco Gauff și Ekaterina Alexandrova pentru a ajunge în optimi. Sorana Cîrstea le-a învins pe Alja Tomljanovic și Anna Kalinskaya.

Înaintea duelului din optimile Indian Wells, Simona Halep se află pe locul 22, cu 1952 de puncte, și este cea mai bine clasată româncă din ierarhia WTA. De cealaltă parte, Sorana Cîrstea se află pe poziția 26 mai jos, cu 1865 de puncte.

Așadar, câștigătoarea meciului va lua totul în contextul poziției de lider al României în clasamentul WTA. Dacă Simona va câștiga, se va menține pe primul loc pe plan local, cu 2047 de puncte.

Sorana Cîrstea, victorie spectaculoasă la Istanbul – Sorana continuă seria fără înfrângere de la Istanbul
Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Organizatorii au anunțat ora de start a partidei Simona Halep – Iga Świątek. Cum a prefațat Simona super partida din semifinalele de la Indian Wells