Home > Tenis > Organizatorii au anunțat ora de start a partidei Simona Halep – Iga Świątek. Cum a prefațat Simona super partida din semifinalele de la Indian Wells

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului WTA 1000 de la Indian Wells, după ce a arătat un tenis de mare calitate în sferturi contra Petrei Martic. Românca a surclasat-o pe croată, fără să-i dea un drept de apel, 6-1, 6-1.

Pentru calificarea în semifinale Simona a trecut de Ekaterina aAlexandrova, Coco Gauff, Sorana Cîrstea și Petra Martic.

În semifinale Simona Halep o va întâlni pe Iga Swiatek, o sportivă aflată în mare formă în acest start de sezon. Cele două se vor întâlni pe terenul central în noaptea de vineri spre sâmbătă la ora 3:00, ora României.

Semifinala este capul de afiș al partidelor de azi. Mulți specialiști consideră această partidă drept marea finală. Halep a ajuns la 15-3 în 2022, dar și Swiatek are cifre fantastice în acest an, având un raport victorii/înfrângeri de 18-3. Nicio altă sportivă din circuit nu a obținut mai multe succese în acest sezon decât poloneza.

,,Va fi mai dificil, e foarte solidă, e constantă, va fi o bătălie grea. Am jucat doar pe zgură cred – ba nu, am jucat o dată și pe zgură -, dar acum va fi o nouă zi, o nouă luptă. Mă aștept la o dispută grea, cred că joacă cel mai bun tenis din viața ei. Dar sunt în semifinale, am încredere, voi încerca să fac cel mai bun meci al meu”, a spus Halep la conferința de presă.

Horia Tecău, cu luminile stinse peste o carieră de excepție
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”