Home > Tenis > Sorana Cîrstea a defilat în sferturi la Istanbul

Sorana Cîrstea a defilat în sferturi la Istanbul

sorana-cirstea-semifinale-istanbul

Sorana Cîrstea, nr. 24 WTA, s-a calificat în semifinalele turneului de la Istanbul după ce a trecut de austriaca Julia Grabher, nr. 194 WTA, scor 7-5, 6-1 după o oră și 20 de minute de joc.

Austriaca a început puternic partida și s-a desprins la 2-0. Românca a revenit și a egalat la 2. Grabher a preluat din nou conducerea și s-a desprins din nou la 4-2 și 5-3. De aici, Sorana a luat patru game-uri la rând și a câstigat primul act cu 7-5.

Setul secund aproape nu a avut istoric. Sorana a luat primele două game-uri ale partidei. Apoi, după un game câstigat de Grabher, sportiva noastră a câstigat din nou patru game-uri consecutive și și-a adjudecat setul trei cu 6-1.

În semifinale, Sorana se va duela cu învingătoarea dintre Anna Bondar, nr. 24 WTA, și Veronika Kudermetova, nr. 24 WTA.

Sorana este în prezent deținătoarea titlului de la Istanbul după victoria din 2021.