Home > Fotbal > Real ajunge la Paris după o semifinală dramatică cu City

Real ajunge la Paris după o semifinală dramatică cu City

real-madrid-finala-champions-league

Rodrygo în ultimul minut și golgheterul Karim Benzema: eroii revenirii lui Real Madrid care a făcut ca finala de vis împotriva lui Liverpool FC să fie posibilă în Champions League.

O dublă în ultimul minut a lui Rodrygo și un penalty de aur al lui Benzema în prelungiri au adus campioanei Angliei, antrenată de Pep Guardiola, un KO amar în dramatica manșă secundă a semifinalei Ligii Campionilor, miercuri, 3-1. Este pentru prima dată din 2018 când Real ajunge în finală, iar adversara sa va fi din nou Liverpool, antrenată de Jürgen Klopp, la Paris, pe 28 mai. Man City, în schimb, care se impusese în prima manșă cu 4:3, va trebui să își amâne din nou visul de a câștiga primul trofeu.

Rodrygo, care l-a înlocuit pe Toni Kroos a trimis Realul în prelungiri, unde Benzema a adus calificarea din penalty în minutul 95. Acesta a fost al 15-lea gol al francezului în acest sezon al UEFA Champions League. Man City a crezut că este deja pe cale să ajungă în finală după ce Riyad Mahrez a marcat în minutul 73. Acest lucru înseamnă o confruntare a madrilenilor cu Liverpool, la fel ca în 2018.

Atunci, madrilenii se impuseseră cu 3-1 la Kiev, grație greșelilor lui Loris Karius, și câștigau pentru a 13-a oară trofeul.

Madrilenii nu se dezmint

După marele spectacol de goluri din prima manșă, nebunia a continuat pe Estadio Santiago Bernabeu. La fel ca în optimile de finală împotriva lui Paris Saint-Germain și în sferturile de finală împotriva lui Chelsea, Benzema și compania au întors un meci pe care îl credeau pierdut. În acest proces, City a trăit o traumă similară cu cea pe care a trăit-o cândva Bayern în înfrângerea cu 2-1 în fața lui Man United, cu două goluri în ultimul minut al finalei din 1999. De data aceasta, protagonistul principal a fost Rodrygo.

De asemenea, a fost oferit și fotbal de înaltă clasă. Și a fost o înfruntare plină de emoții, fie pe margine cu Guardiola, care a fost ceva mai agitat, fie pe teren, unde superstarul Realului, Luka Modric, și veteranul lui City, Aymeric Laporte, au avut o discuție aprinsă.

Finala se va disputa pe 28 Mai pe Stade de France.