Home > Fotbal > FCSB-FC Argeș 4-0. Roș-albaștrii, în goana după titlu!

FCSB-FC Argeș 4-0. Roș-albaștrii, în goana după titlu!

FC Argeș-FCSB

În etapa a 7-a din play-off, trupa lui Toni Petrea a dat piept, acasă, cu FC Argeș. Roș-albaștrii aveau nevoie de o victorie, după ce rivalele CFR și Craiova au învins în această etapă.

În lupta acerbă pentru titlu, FCSB nu avea nevoie de un pas greșit în această partidă.

Olaru a fost faultat, în careu, de Jao Miguel în minutul 6′. Tănase a executat lovitura de pedeapsă și a deschis scorul pentru FCSB.

Târnovanu a ieșit greșit în minutul 25′, iar intrarea sa la adversar i-a adus un cartonaș galben.

Ionuț Șerban a trimis un balon periculos din lovitură liberă, dar mingea a șters bara transversală.

În minutul 34′, Darius Olaru a punctat pentru 2-0, după ce a realizat o combinație foarte bună în careu cu Florinel Coman.

Câteva minute mai târziu, Iulian Cristea a greșit o minge care l-a pus în mare dificultate pe Târnovanu. Rămas singur cu adversarul, portarul a ieșit surprinzător și a salvat echipa de la gol, dar a simțit o întindere.

Din fericire, Târnovanu a continuat partida.

La pauză, cele două echipe au intrat la cabine cu scorul de 2-0 în favoarea bucureștenilor.

În repriza secundă, Argeș a început mai motivată, încercând să o surprindă pe FCSB.

Roș-albaștrii și-au mai trecut un gol pe tabelă prin reușita lui Iulian Cristea în minutul 60′. Fundașul FCSB-ului a marcat cu capul, după un corner executat de Tănase.

FCSB a devenit tot mai prezentă în careul piteștenilor. După mai multe șanse ratate, Olaru a înscris din nou și a majorat scorul la 4-0.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 4-0 pentru trupa lui Toni Petrea, care continuă astfel lupta la titlu!

FCSB ajunge la 49 de puncte, la doar 2 în spatele liderului CFR. Argeș rămâne pe ultimul loc din play-off, cu doar 27 de puncte.

Etapa viitoare, FCSB va merge la Craiova, pentru disputarea unui derby deosebit de important pentru lupta la titlu.

Detaliile meciului:

FCSB: Târnovanu – Ov. Popescu, Cristea, Miron, Radunovic – Olaru (Musi 85′), Șut, Edjouma (Oaidă 46′) – Coman (Cordea 70′), Tănase (Stoica 70′), Oct. Popescu (Gheorghe 70′)

Antrenor: Anton Petrea

FC Argeș: Micle – Dobrosavlevici (Isfan 61′), Turda, Joao Miguel, Latovlevici – Meza Colli (Tănase 61′), Raynov (Palic 83′) – Diogo Viana, Șerban, Dumitrașcu (Ganea 60′) – Said (Fatai 83′)

Antrenor: Andrei Prepeliță

Arbitru: Ionuț Coza, Sebastian Gheorghe, Radu Ghinguleac

Cartoașe galbene: Târnovanu 25′, Said 28′, Raynov 55′, Coman 71′,

cfr-fcsb-liga-1
CFR-FCSB 0-1. Roș-albaștrii obțin 3 puncte vitale, iar lupta la campionat se relansează!