Home > Fotbal > CFR-FCSB 0-1. Roș-albaștrii obțin 3 puncte vitale, iar lupta la campionat se relansează!

cfr-fcsb-liga-1

În etapa a 5-a din play-off-ul Ligii 1, CFR a primit vizita celor de la FCSB. Meciul a fost deosebit de important pentru ambele echipe.

FCSB a avut două șuturi, unul în minutul 4′, celălalt în minutul 15′, dar ambele au fost reținute de experimentatul Bălgrădean.

În minutul 28′, Octavian Popescu a trimis în plasa laterală dintr-o lovitură liberă.

FCSB a construit în minutul 40′ o fază frumoasă, care s-a concretizat cu șutul de la distanță al lui Ovidiu Popescu, dar execuția a trecut peste poartă.

În minutul 42′, Olaru a fost faultat violent de Susic. Jucătorul feroviarilor a primit direct cartonaș roșu.

Omrani a lovit puternic transversala cu un șut în minutul 45+2′, dar a fost semnalizată o poziție de offiside.

La pauză, CFR-FCSB 0-0, după o primă repriză mult mai activă din partea roș-albaștrilor.

FCSB a început și mai ofensiv repriza secundă. Elevii lui Toni Petrea au fost aproape de a marca după 2 cornere, dar CFR a fost salvată pe rând de fundași și apoi de bară.

Edjouma a trimis un șut periculos, de la distanță, pe lângă poartă, în minutul 60′.

Același Edjouma, are un șut slab, dintr-o poziție favorabilă, în minutul 67′.

În minutul 74′, Octavian Popescu a expediat un șut de la distanță, care a fost deviat direct în plasa porții lui Bălgrădean. FCSB avea pe tabelă 1-0.

Târnovanu a avut o parada excelentă în minutul 90+3′, reținând o minge periculoasă din lovitură liberă.

Bălgrădean a salvat CFR-ul de 3 ori consecutiv, iar scorul a rămas neschimbat în ultimele minute.

Meciul s-a încheiat cu scorul final de 0-1, în favoarea oaspeților, FCSB.

Echipa lui Toni Petrea ajunge la 43 de puncte, la doar 2 puncte de liderul CFR.

FCSB va juca etapa viitoare, în deplasare cu Farul, în timp de echipa lui Dan Petrescu va juca și ea în deplasare, cu Voluntari.

Detaliile meciului:

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Graovac, Burcă, Camora – C. Deac, Boateng, Bordeianu (Păun 87′) – Omrani (Duganzic 77′), Debeljuh (Yuri 46′), Petrila (Birligea 76′)

Antrenor: Dan Petrescu

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Miron, I. Cristea, Radunovic – Ov. Popescu (Oaidă 82′), Ad. Șut (Edjouma 46′), Olaru (Stoica 46′) – Cordea (Gheorghe 71′), Fl. Tănase, Oct. Popescu (Dumiter 86′)

Antrenor: Toni Petrea

Arbitru: Kovacs Istvan, Marinescu Vasile, Mitruţi Daniel

Cartonașe galbene: Șut 26′, Camora 51′, Cordea 66′, Boateng 68′, Oct. Popescu 75′, Tănase 78′, Yuri 86′, Târnovanu 87′, Gheorghe 90+2′

Cartonașe roșii: Susic 43′