Home > Liga 1 > FCSB-FC Voluntari 4-0. Roș-albaștrii reintră în cursa pentru titlu

FCSB-FC Voluntari 4-0. Roș-albaștrii reintră în cursa pentru titlu

FCSB-Voluntari

FCSB a primit vizita trupei lui Liviu Ciobotariu, FC Voluntari. Meciul a contat pentru etapa a 4-a din play-off.

Roș-albaștrii au început ofensiv. Darius Olaru a expediat un șut pe lângă poarta lui Popa, în minutul 2′.

Voluntari a răspuns printr-un contraatac la două minute mai târziu. Nemec a trimis o lovitură de cap din careu, dar Târnovanu a fost atent și a respins.

FCSB a deschis scorul în minutul 5′ prin golul lui Darius Olaru, după o eroare de plasament a fundașilor lui Voluntari.

Ilfovenii au încercat să dea replica, dar tot FCSB a fost cea care a punctat din nou. Ianis Stoica a făcut 2-0 în minutul 26‘, după un șut din fața porții, în urma centrării foarte bune ale lui Ovidiu Popescu.

Tănase a ratat un voleu în minutul 36‘, după o centrare a fundașului Risto Radunovic.

La pauză, FCSB o conducea pe FC Voluntari cu scorul de 2-0.

În minutul 57′, șutul lui Oaidă a fost respins în corner de portarul Popa.

FCSB a marcat golul 3 în minutul 70′. Florin Tănase a înscris după o pasă a lui Darius Olaru, faza fiind inițiată de Octavian Popescu.

Același Florin Tănase a înscris la 8 minute după golul precedent. Darius Olaru a fost din nou servant pentru vârful FCSB-ului.

Meciul s-a încheiat cu scorul final de 4-0 în favoarea trupei lui Toni Petrea.

Etapa viitoare, FCSB va da pipet cu liderul CFR, în deplasare, într-un meci deosebit de important în lupta pentru titlu.

Detaliile meciului:

FCSB: Târnovanu – Ov. Popescu, I. Cristea, Vinicius, Radunovic – Fl. Tănase (Dumiter 84′), Olaru, Edjouma (Șut 46′) – I. Stoica (Cordea 46′), Mamut (Oaidă 46′), Oct. Popescu (Coman 81′)

Antrenor: Toni Petrea

FC Voluntari: M. Popa – Ciobotariu, Tamaș, Armaș, Briceag (Vlad 46′) – Meleke (Fulop 46′), Droppa (Tavares 74′) – Ricardinho (Merloi 74′), Rață, Lopes – Nemec (Gheorghe 62′)

Antrenor: Liviu Ciobotariu

Arbitrii: Sebastian Colțescu, Vladimir Urzică, Ciprian Danșa

Cartonașe galbene: Mamut 34, Radunovic 42′, Șut 66′, Coman 90+2′ (FCSB), Nemec 40′ (Voluntari)

FC Argeș-FCSB
FCSB-FC Argeș 4-0. Roș-albaștrii, în goana după titlu!
cfr-fcsb-liga-1
CFR-FCSB 0-1. Roș-albaștrii obțin 3 puncte vitale, iar lupta la campionat se relansează!