Home > Liga 1 > FCSB-CSU Craiova 0-2. Dezastru pentru echipa lui Toni Petrea

FCSB-CSU Craiova 0-2. Dezastru pentru echipa lui Toni Petrea

craiova-fcsb-liga-1

Etapa a 3-a din play-off-ul Ligii 1 le-a adus față în față pe FCSB și CSU Craiova, pe Arena Națională.

FCSB a început partida ofensiv. Octavian Popescu a trimis peste poartă din voleu în minutul 3′.

Asediul echipei lui Toni Petrea a continuat. Malcom Edjouma a marcat în minutul 9′ dintr-o lovitură de cap. Golul său a fost anulat din cauza unei atingeri cu mâna.

Craiova a răspuns cu un contraatac în minutul 15′, dar Târnovanu a ieșit la timp și a reținut mingea.

Vinicius a trimis o minge periculoasă cu capul în minutul 37′, dar Pigilacelli a fost atent și a respins.

Cristea l-a faultat în careu pe Andrei Ivan în minutul 44′. Atacantul Craiovei a transformat cu succes lovitura de la punctul cu var și a deschis scorul chiar înaintea pauzei.

La pauză, FCSB era condusă de Craiova cu 0-1.

FCSB a început repriza secundă și mai ofensiv. Olaru a centrat în care în minutul 51′, dar mingea trimisă cu capul de Șut a fost reținută de portarul Craiovei.

În minutul 55′, Octavian Popescu a trimis un șut violent în plasa laterală, după o acțiune pe cont propriu.

Șut a trimis cu capul pe lângă poartă în minutul 58′, după o centrare foarte bună a lui Olaru.

Același Șut a trimis în blocaj un minut mai târziu, după ce Pigliacelli respinsese mingea trimisă de Cristea.

Tănase a trimis un șut puternic către poarta adversarilor în minutul 65′, dar Bancu a blocat mingea la timp.

Târnovanu a respins mingea trimisă direct pe poartă, din lovitură liberă, de către Ivan în minutul 73′.

Craiova a marcat cel de-al 2-lea gol în minutul 74′. Crețu a respins cu capul greșit, iar Ovidiu Bic a trimis mingea în poartă dintr-un șut cu exteriorul.

Tănase a trimis cu capul după cornerul executat de Tavi Popescu în minutele de prelungire, dar portarul Craiovei a respins.

FCSB-CSU Craiova s-a încheiat cu scorul final de 0-2.

FCSB iese astfel din lupta pentru titlu. Roș-albaștrii rămân pe locul 2, cu 37 de puncte.

Trupa lui Toni Petrea va juca etapa viitoare, acasă, cu Voluntari.

Craiova rămâne tot pe locul 3, cu 33 de puncte.

Oltenii vor juca etapa viitoare, acasă, cu liderul CFR Cluj.

Detaliile meciului:

FCSB: Târnovanu – Crețu (Gheorghe 74′), Vinicius, I. Cristea, Radunovic – Olaru, Șut (Mamut 76′), Edjouma (Keșeru 46′) – Oct. Popescu Fl. Tănase, Fl. Coman (Cordea 46′)

Antrenor: Toni Petrea

CSU Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu (Vlădoiu 81′), Papp, Screciu, Bancu – A. Crețu, Mateiu (Bic 64′) – Gustavo (Constantin 81′), Nistor (Bairam 74′), A. Ivan – Koljic (Markovic 64′)

Antrenor: Laurențiu Reghecampf

Arbitrii: Fesnic Horatiu Mircea, Grigoriu Mircea Mihail, Gheorghe Sebastian Eugen

Cartonașe galbene: Crețu 29′, Papp 42′, Gustavo 45′, Markovic 69′ (CRAIOVA), Radunovic 45′, Crețu 69′ (FCSB)

FC Argeș-FCSB
FCSB-FC Argeș 4-0. Roș-albaștrii, în goana după titlu!
cfr-fcsb-liga-1
CFR-FCSB 0-1. Roș-albaștrii obțin 3 puncte vitale, iar lupta la campionat se relansează!