Home > Liga 1 > Dinamo o învinge pe Chindia în deplasare și reintră în lupta pentru salvarea directă de la retrogradare

chindia-dinamo-liga-1

Dinamo a învins-o în această seară în deplasare pe Chindia Tîrgoviște pe stadionul „Ilie Oană” cu scorul de 2-0 (0-0) într-o partidă contând pentru etapa a treia a play-out-ului Ligii 1.

Vlad Morar a deschis scorul în minutul 66 după o acțiune personală de toată frumusețea. Atacantul dinamovist a ridiculizat trei adversari și a finalizat cu un șut la colțul lung din interiorul careului.

Irobiso a dus scorul la 2-0 în minutul 81 finalizând din fața porții centrarea excelentă a lui Steliano Filip de pe partea stângă.

Este prima victorie pentru Dinamo în deplasare în acest sezon. După acest succes, „câinii” acumulează 13 puncte și se află pe locul 14 în clasament. Chindia este pe 13 cu 19 puncte.

Etapa viitoare, Chindia joacă în deplasare cu Academica Clinceni, iar Dinamo va primi vizita celor de la FC U Craiova.

Chindia: Căbuz – Căpușă, Pițian, Iacob, Butean – Șerban, Popadiuc, Passaglia, Roumpoulakou – Sila, Chunchukov . Antrenor: Emil Săndoi;

Dinamo: Eșanu – Grădinaru, Aloe, Carp, Radu – Bani, Rodriguez, Pierret, Filip – Irobiso, Morar. Antrenor: Dușan Uhrin;

Două transferuri de top la Dinamo
6 concluzii după FCSB – Universitatea Craiova 0-2 »  Bucurie mare la Craiova, dar mai ales la Cluj