Home > Liga 1 > FC Argeș-FCSB 2-3. Meci de colecție în Trivale

FC Argeș-FCSB 2-3. Meci de colecție în Trivale

FC Argeș-FCSB

Stadionul Nicolae Dobrin – Trivale, din Pitești, a fost locul unde FC Argeș-FCSB s-a disputat în etapa a 2-a din play-off.

FCSB a început în stilul ofensiv caracteristic. Octavian Popescu i-a pasat lui Olaru în minutul 3′, iar șutul acestuia a trecut puțin pe lângă poartă.

În minutul 10′, portarul Greab a reținut șutul periculos din lovitură liberă al lui Cordea.

Două minute mai târziu, transversala porții celor de la Argeș a fost zguduită puternic de șutul lui Octavian Popescu.

În minutul 26′, Tănase și-a încercat norocul din lovitură liberă, dar Greab a plonjat și a reținut în siguranță.

Argeș a răspuns în minutul 33′. Istfan a trimis o minge către poartă din foarfecă, dar Târnovanu a fost atent și a reținut.

O fază suspectă de penalty s-a întâmplat în careul FCSB-ului în minutul 35′. Argeșenii au cerut penalty pentru un henț comis de Miron, dar arbitrul a acordat lovitură liberă pentru echipa lui Toni Petrea.

Tănase a deschis scorul în minutul 39′. Acesta a trimis mingea în plasă chiar din fața porții, după o centrare foarte bună a lui Cordea.

Mamut comite un fault în careu și primește cartonaș galben în minutul 41′.

Șerban a egalat din penalty în minutul 43′. A fost primul gol primit de Târnovanu în toate partidele oficiale jucate pentru FCSB.

La pauză, FC Argeș-FCSB 1-1, după o primă repriză echilibrată.

FCSB a început repriza secundă în atac. Octavian Popescu a lovit din nou transversala cu un șut bine plasat în minutul 50′.

Tofan l-a faultat pe Olaru în careu în minutul 55′. Tănase a transformat penalty-ul, dar Greab a fost foarte aproape de a reține.

În minutul 68′ a izbucnit o bătaie generală între jucători. Tănase a avut ceva de împărțit cu un jucător al celor de la Argeș, iar toți jucătorii s-au încăierat la mijlocul terenului.

Said a fost faultat în careu, iar Argeș a primit penalty. Tot Said este cel care a transformat și a egalat pentru formația sa.

Vali Gheorghe a trimis către poartă în minutul 86′, dar numai devierea lui Mușat a salvat echipa de la gol.

La ultima fază a meciului, Darius Olaru a expediat o minge către poarta lui Greab, portarul a respins în față, iar Dumiter a trimis mingea în poartă.

FC Argeș-FCSB s-a terminat cu scorul final de 2-3.

Argeș rămâne fără niciun punct câștigat în acest play-off și se află pe locul 6.

FCSB rămâne pe locul 2 cu 37 de puncte. Astfel, trupa lui Toni Petrea se distanțează la 7 puncte de locul 3, Universitatea Craiova, și se apropie la 5 puncte de liderul CFR.

Etapa viitoare, FC Argeș va juca în deplasare cu CFR Cluj, iar FCSB va primit vizita Universității Craiova.

Detaliile meciului:

FC Argeș: Greab – Joao Miguel, Turda, Dobrosavlevici (Said 46′) – Tofan, I. Șerban, Raynov, D. Dumitrașcu (Mușat 66′) – Ișfan, G. Ganea (Viana 66′), Cr. Tănase (Arias 66′)

Antrenor: Andrei Prepeliță

FCSB: Târnovanu – V. Crețu (Gheorghe 77′), Miron, I. Cristea, Radunovic – D. Olaru, Edjouma (Șut 65′), Fl. Tănase (Dumiter 84′) – Cordea (Stoica 46′), Mamut (Coman 46′), Oct. Popescu

Antrenor: Toni Petrea

Arbitrii: Mladinovici Horia Gabriel, Orbuleţ Mircea, Badea Marius

Cartonașe galbene: Dumitrașcu 7′, Cordea 19′, Mamut 41′, Raynov 53′, Said 69′, Tănase 69′, Oct. Popescu 78′,

Cartonașe roșii: Șerban 69′

FCSB-FC Argeș 4-0. Roș-albaștrii, în goana după titlu!
cfr-fcsb-liga-1
CFR-FCSB 0-1. Roș-albaștrii obțin 3 puncte vitale, iar lupta la campionat se relansează!