Home > Fotbal > Bayern merge în semifinalele Champions League după ce a zdrobit-o pe Barcelona

Bayern merge în semifinalele Champions League după ce a zdrobit-o pe Barcelona

bayern-barcelona-champions-league

Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele Champions League după ce a umilit-o pe FC Barcelona, scor 8-2 (4-1), în sferturile de finală ale turneului Final 8 al ligii campionilor de la Lisabona.

Thomas Muller a deschis scorul în minutul 4 pentru Bayern. Barca a egalat după trei minute grație autogolului lui David Alaba. Nemții au revenit la conducere după reușita lui Ivan Perisic din minutul 22. Serge Gnabry a făcut 3-1 în mnutul 28. După trei minute, Muller a realizat dubla și a dus scorul la 4-1.

Luis Suarez părea ca părea ca i-a readus pe Catalani în joc cu reușita sa din minutul 57. Joshua Kimmich a făcut 5-2 în minutul 63. Robert Lewandowski și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în minutul 82. Philippe Coutinho a înscris pentru 7-2 în minutul 85. Tot el a închis tabela, la un incredibil 8-2, în minutul 89.

Bayern va juca în semifinale contra învingătoarei dintre Manchester City și Lyon.

bayern-lyon-champions-league
Bayern Munchen, cea de a doua finalistă a ligii campionilor
city-lyon-champions-league
Lyon furnizează surpriza cu City și se califică în semifinalele Champions League
psg-atalanta-champions-league
PSG întoarce pe final scorul cu Atalanta și se califică în semifinalele Champions League