Home > Fotbal > Simona Halep s-a calificat în finală la Praga

Simona Halep s-a calificat în finală la Praga

halep-begu-praga

Simona Halep, nr. 2 WTA, s-a calificat în finala turneului WTA de la Praga, după ce a învins-o în duelul 100% românesc din semifinale pe Irina Begu, nr. 82 WTA, scor 7-6 (2), 6-3 după o oră și 30 de minute de joc.

În primul set s-a mers cap la cap până la 3-3. Irina a fost prima care a reușit să se desprindă la 5-3, însă Simona a reusit să egaleze imediat la 5. A urmat un schimb de break-uri și s-a intrat în tie-break. Aici, Simona a fost îndeplin control și a reușit să câstige tie-break-ul la 2.

Halep a început în forță și setul secund și s-a distanțat la 2-0 și 3-1. Begu n-a cedat și a reușit să egaleze la 3. Finalul meciului i-a aparținut însă Simonei, care a reușit să câstige următoarele trei game-uri și odată cu ele și setul 6-3.

În finală, Simona va da mâine peste belgianca Elise Mertens, nr. 23 WTA.