Home > Tenis > Bianca Andreescu luptă eroic și se califică în prima finală de Grand Slam a carierei

Bianca Andreescu, nr. 15 WTA, a întâlnit-o în această noapte pe Belinda Bencic, nr.12 WTA, în semifinalele turneului de la US Open.
În primul set s-a mers cap la cap cu serviciul până în tie-break. Acesta a fost controlat de Bianca de la cap la coadă și l-a închis la 3.
În setul secund, Bencic a pornit mai bine și a făcut break-ul în primul game. Elvețianca a mai reușit un break la 3-1, însă Andreescu a reușit primul ei break în meci în game-ul următor. Belinda a reușit încă un break și a fost în postura de a servi de două ori pentru set, dar sportiva originară din România a revenit superb și a egalat la 5. Elvețianca a acuzat șocul, iar Bianca a profitat câstigând și ultimele două game-uri ale setului, iar odată cu ele și setul secund.
Bianca Andreescu o învinge pe Belinda Bencic, scor 7-6, 7-5 după două ore și 15 minute de joc și se califică în prima finală de Grand Slam a carierei.
În marea finală Bianca se va duela Sâmbătă cu Serena Williams.