Home > Tenis > Adelaide WTA 500|Primele victorii surpriză în debutul turneului

Adelaide WTA 500|Primele victorii surpriză în debutul turneului

Prima zi a turneului de categorie WTA 500 din Australia a debutat cu prima eliminare timpurie. Petra Kvitova a fost învinsă de australianca Priscilla Hon, cu scorul de 6(4)- 7(7); 7-5; 6-2. Meciul a fost unul strâns cu răsturnări de situație în care și Kvitova a condus și a părut că are situația sub control. Primul break al partidei i-a revenit cehoaicei în al doilea set, dar australianca a reușit să recupereze break-ul și s-a impus în setul al doilea. Setul al treilea a fost dominat de australiancă conducând încă startul setului cu 3-0.

Leylah Fernandez se impune categoric împotriva rusoaicei Ekaterina Alexandrova, cu scorul de 6-3; 6-4. Leylah Fernandez și-a dominat adversara din toate punctele de vedere, a reușit 4 ași, doar 3 duble greșeli, pe când adversara sa și-a adjudecat 7 duble greșeli. Ekaterina Alexandrova nu a avut șansa la nicio minge de break, iar Leylah a fructificat 2 din cele 8 mingi de break pe care le-a procurat.

Australianca Ajla Tomljanovic s-a impus în fața britanicei Heather Watson, scor 6-4; 7(7) – 6(5) . Partida a fost una strânsă, unde jucătoarele și-au împărțit break-urile, dar australianca s-a impus în tie-break.

Capul de serie 3, Maria Sakkari s-a impus în fața Tamarei Zidansek, într-un roller coaster, în care primul set a fost câștigat categoric de tenismena din Grecia, 6-2, urmând momentul de cădere al Mariei, unde nu a reușit să câștige nici măcar un game în setul secund. Ultimul set a fost decis de un singur break, dovadă a intensității cu care s-a jucat.

Ziua de mâine le aduce la birou pe Elina Svitolina, pe campioana en-titre Iga Swiatek, dar și pe Coco Gauff.

sorana-cirstea-optimi-indian-wells
Sorana Cîrstea, în optimi la Indian Wells
Sankt Petersburg WTA 500 | Irina Begu obține prima victorie a carierei `împotriva Petrei Kvitova
Sankt Petersburg WTA 500 | Prima victorie a unei românce intră în contul lui Jaqueline Cristian