Home > Tenis > Sankt Petersburg WTA 500 | Prima victorie a unei românce intră în contul lui Jaqueline Cristian

Românca a întâlnit-o pe americanca Bernarda Pera, locul 100 WTA, fiind prima întâlnire între cele două. Americanca a intrat pe tabloul principal după retragerea Anastasiei Pavlyuchenkova.

Primul set a fost unul echilibrat în care ambele jucătoare au avut propriile șanse, dar câștig de cauză a avut Jaqueline după o oră de joc intens. Primul break i-a revenit lui Jaqueline și urma să servească pentru meci, dar Bernarda a găsit resursele să revină și să ducă setul în prelungiri. Jaqueline a pus în ultimele game-uri toată ambiția pe care o emană și s-a impus în ție-break cu 7(7) – 6(3).

Setul al doilea a existat doar Jaqueline pe teren. Nivelul de joc a fost unul ridicat, iar Jaqueline a găsit forța să se impună și să închidă partida fără alte prelungiri cu 6-4.

Jaqueline se va duela cu Aliaksandra Sasnovich penrtu un loc în sferturile de finală.

Sankt Petersburg WTA 500 | Irina Begu, spaima cehoaicelor în acest început de sezon
Sankt Petersburg WTA 500 | Drumul lui Jaqueline se oprește în optimi
Sankt Petersburg WTA 500 | Sorana nu îi poate face față lui Anett Kontaveit și pierde o partidă dramatică
Sydney Tennis Classic| Jaqeueline Cristian trece în turul secund, după un meci în care s-a impus în două seturi în fața Priscillei Hon