Home > Tenis > Sankt Petersburg WTA 500 | Sorana nu îi poate face față lui Anett Kontaveit și pierde o partidă dramatică

Sorana Cîrstea o întâlnește în turul secund al turneului din Rusia pe Anett Kontaveit, capul de serie doi al turneului. Cele două jucătoare se cunosc foarte bine, această partidă fiind a șasea întâlnire dintre cele două. În toate partidele precedente Anett Kontaveit s-a impus.

Primul set a fost unul echilibrat în care ambele jucătoare s-au încălzit și au avut încercări prudente de a se conecta la joc. Sorana a avut 3 mingi de break, pe care le-a irosit, iar Anett a profitat de situație și i-a sparg game-ul de serviciu al Soranei. Scorul în prima manșă a fost 6-4 pentru Kontaveit.

Setul secund a fost unul calculat până la 3-3, unde Sorana a reușit un break rapid, fără a-i lăsa drept de apel lui Kontaveit. Sorana revine de la 30-0 în game-ul său de serviciu, are șansă de 5-3, dar Kontaveit returnează extraordinar și face break-ul, stabilizând scorul.

Ambele servesc excepțional și duc setul în prelungiri. sorana face un game slab de serviciu, iar Anett profită de ocazie și încheie partida, 6-4, 7-5.

sorana-cirstea-optimi-indian-wells
Sorana Cîrstea, în optimi la Indian Wells
Sankt Petersburg WTA 500 | Irina Begu, spaima cehoaicelor în acest început de sezon
Sankt Petersburg WTA 500 | Prima victorie a unei românce intră în contul lui Jaqueline Cristian
Adelaide International 2 | Sorana Cîrstea pierde în două seturi lupta în fața Anhelinei Kalinina 6-3, 6-2