Home > Tenis > Adelaide International 2 | Sorana Cîrstea pierde în două seturi lupta în fața Anhelinei Kalinina 6-3, 6-2

Sorana Cîrstea (38 WTA) o întâlnește pe Anhelina Kalinina  ( 51 WTA) pentru prima dată în circuitul WTA în turul inaugural al Turneului Adelaide 250 WTA.

Sorana Cîrstea deschide partida la serviciu. Partida începe și cu o minge de break, pe care Sorana o salvează cu serviciul. După un prim game competitiv, cu mai multe mingi de break și game, reușește să se impună Sorana. 2 mingi de break își procură Sorana și se desprinde pe tabelă 2-0. Kaninina a avut nevoie de 7 mingi de break pentru a reuși să spargă serviciul Soranei. 2-1. Kalinina trece în față cu break. Sorana nu se mai regăsește, iar Kalinina se impune în primul set, 6-3.

Kalinina nu se oprește și începe bine și setul secund, trecându-și în cont primul joc al setului. Face și un break devreme și se distanțează de Sorana, 2-0. Sorana revine pe tabelă cu un game important, re-break și reintră în meci, 2-2. Kalinina se desprinde și nu mai poate fi ajunsă și se impune în fața Soranei destul de clar 6-3, 6-2.

Prin această victorie Anhelina Kalinina va urca în primele 50 de jucătoare ale lumii.

sorana-cirstea-optimi-indian-wells
Sorana Cîrstea, în optimi la Indian Wells
Sankt Petersburg WTA 500 | Sorana nu îi poate face față lui Anett Kontaveit și pierde o partidă dramatică