Home > Tenis > Sorana Cîrstea este eliminată în primul tur la Doha

Sorana Cîrstea este eliminată în primul tur la Doha

Sorana Cîrstea, nr. 72 WTA, a întâlnit-o în această seară pe Elena Rybakina, nr. 17 WTA, în turul I al turneului Premier 5 de la Doha.

Sorana a început în forță partida și a luat avans, 2-0. Kazaca a revenit însă și a egalat la 2. Sportiva noastră a reușit însă imediat un nou break, iar apoi până la finalul setului s-a mers cu serviciul, astfel Sorana luând primul set, 6-3.

În setul secund după ce în primele două game-uri s-a mers cu serviciul, Rybakina s-a distanțat la 3-1. Cîrstea a revenit și a egalat la 3. Sportiva din Kazakhstan a avut apoi însă o serie de trei game-uri la rând cu care a câstigat setul doi cu 6-3.

Decisivul a fost început în forță de Rybakina care s-a dus la 3-0. Sorana a reușit și ea un game pe propriu serviciu, dar kazaca a făcut o nouă serie de trei game-uri la rând, închizând decisivul cu 6-1.

Elena Rybakina o învinge pe Sorana Cîrstea, scor 3-6, 6-3, 6-1 după o oră și 43 de minute de joc și se califică în turul II la Doha.