Home > Tenis > Simona Halep este campioană la Dubai

Simona Halep este campioană la Dubai

Simona Halep, nr. 2 WTA, a întâlnit-o în această seară pe Elena Rybakina, nr. 19 WTA, în finala turneului de la Dubai.

În primul set s-a mers cu serviciul până la 3-2 pentru kazacă. Aceasta a reușit în game-ul următor break-ul pe care l-a confirmat cu serviciul până la finalul setului pe care l-a câstigat cu 6-3.

În primele două game-uri ale setului secund cele două jucătoare și-au făcut servicul, apoi Simona s-a desprins la 4-1. Rybakina a revenit până la 3-4, dar compatrioata noastră a izbutit să facă din nou break, ca mai apoi să închidă pe propriul serviciu actul secund la 3.

Îb decisiv s-a mers în primele două game-uri cu serviciu, apoi Rybakina s-a dus la 3-1. Sportiva noastră a revenit și a egalat la 3. Apoi s-a mers din nou cu serviul până la 5-5. Simona a reușit să facă break, dar imediat adversara a făcut re-break-ul și a trimis decisivul în tie-break. Aici Simona a avut nervii mai tari și a reușit să îsi adjudece tie-break-ul la 5.

Simona Halep o învinge pe Elena Rybakina, scor 3-6, 6-3, 7-6, după două ore și 25 minute de joc și câstigă titlul de la Dubai.

Pentru această performanță ea va primi 500 de puncte WTA. Înaintea meciului, Simona s-a retras de la turneul de la Doha ce va avea loc săptămâna viitoare.

Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”