Home > Tenis > Sankt Petersburg WTA 500 | Irina Begu, spaima cehoaicelor în acest început de sezon

Primul sfert de finală din Rusia le aduce de o parte și de cealaltă a fileului pe Irina Begu și Tereza Martincova. Irina ocupă locul 56 în ierarhia WTA, iar Tereza este pe locul 42 WTA. Cele două sportive au mai avut o singură întâlnire în 2019, unde s-a impus Martincova într-un meci de trei seturi, cu o intensitate formidabilă.

Servește Martincova în debutul meciului. Schimburi intense au loc încă din începutul partidei. Irina începe cu as game-ul de serviciu. Game alb pentru cehoaică. Irina îi face față puternicei jucătoare de Cehia. Nicio minge de break nu și-au oferit jucătoarele. Prima minge de break vine în contul Irinei. Cel mai lung schimb de mingi al meciului are loc la convertirea break-ului, 4-3, pentru Irina. Românca salvează o minge de break, dar se impune pe propriul serviciu. Câștigă setul Irina cu 6-4.

Setul secund începe cu o Martincova mai motivată, iar Irina pare puțin obosită. Cehoaica își procură o minge de break, pe care Irina o salvează și echilibrează balanța. Cu o luciditate aparte, Irina preia conducerea meciului și se desprinde de Tereza, 3-1. Dublu break pentru Irina. Meciul are o singură coordonată, numită Irina Begu. Câștigă detașat, 6-4, 6-2, iar semifinala este aici.

Cu un joc echilibrat și cu o limpezime în gândire, Irina produce surpriza și ajunge până în semifinale. Doar 3 puncte a pierdut cu primul serviciu.

Sankt Petersburg WTA 500 | Sorana nu îi poate face față lui Anett Kontaveit și pierde o partidă dramatică
Sankt Petersburg WTA 500 | Prima victorie a unei românce intră în contul lui Jaqueline Cristian