Home > Tenis > Felix Auger-Aliassime, câștigător de titlu ATP

Felix Auger-Aliassime, câștigător de titlu ATP

Finala de la Rotterdam i-a adus sub lumina reflectoarelor pe Felix Auger-Aliassime și pe Stefanos Tsitsipas. Cei doi rivali s-au întâlnit în 8 partide, iar Stefanos este lider în partidele disputate. Felix Auger-Aliassime se luptă pentru primul său titlu ATP, după opt finale pierdute. Felix a trecut de Egor Gerasimov, Andy Murray, Cameron Norrie și Andrey Rublev, pe când Stefanos i-a avut ca adversari pe Alejandro Davidovich Fokina, Illya Ivashka,  Alex de Minaur și surpriza turneului Jiri Lehecka.

Meciul a început cu break-uri făcut devreme de Felix, care a strălucit la capitolul serviciu și nu i-a oferit adversarului nicio minge de break. El nu a pierdut niciun punct cu primul serviciu în primul set, iar în setul al doilea a pierdut doar două puncte.

Tsitsipas a fost pasiv, nereușind să-și procure nicio minge de break și nu a reușit să-și facă jocul în fața unui Felix determinat. Returul lui Stefanos a fost precar, acest lucru datorându-se serviciului excepțional a canadianului.

Un meci de calitate făcut de cei sportivi, dar câștig de cauză a avut Felix Auger-Aliassime în două seturi, 6-4, 6-2. Primul titlu din cariera sa îl revendică și împotriva rivalului său încă de la juniori.

Australian Open 2022 | Luptă tulburătoare de 5 seturi între Felix Auger-Aliassime și Daniil Medvedev 7(7)-6(4), 6-3, 6(2)-7(7), 5-7, 4-6