Home > Tenis > DUBAI WTA 500 |Simona Halep se califică fără probleme în turul al doilea

DUBAI WTA 500 |Simona Halep se califică fără probleme în turul al doilea

Simona Halep, câștigătoare de două ori a turneului, o va întâlni în primul tur pe Alison Riske. Partida din turul inaugural dintre cele două va fi a patra întâlnire directă, iar Simona s-a impus în toate întâlnirile precedente.

Alison Riske deschide partida cu un as la mediană. Alison începe partida în forță, cu o precizie foarte bună, game alb. Simona are și ea un serviciu solid și reușește și ea un game alb. Primele puncte pe serviciul advers vin în contul Simonei, care obține două mingi de break după o dublă greșeală. Fructifică Halep prima minge de break și se distanțează. Simona dictează ritmul partidei, ritm la care americanca nu se poate adapta. Încă un break și după 16 minute de joc scorul este 4 – 1. Până în acest moment al meciului Simona nu a pierdut nicio minge cu al doilea serviciu. Simona servește pentru set, liniștită își face treaba și se impune cu 6 – 2 în 26 de minute.

Începe setul cu break Simona, și game-ul de serviciu cu al treilea as. Opt mingi de break a salvat Riske, un game cu revenire din parte americancei de la 40-0 pentru Simona. Punct superb al Simonei, care a revenit din ofensivă și a câștigat punctul.

Primele mingi de break pentru Riske în această partidă, dar Simona împiedică ambele mingi de break și câștigă game-ul cu al patrulea as. Simona se apropie la un game de câștigare meciului. Alison servește pentru a rămâne în meci, care își procură rapid 3 mingi de joc, pe care le adjudecă. Simona servește pentru câștigarea partidei. De două mingi de meci a avut nevoie Simona pentru a se impune. Game. Set. Match. Își menține bilanțul pozitiv în fața americancei.

Simona va întâlni în turul secund de la Dubai pe câștigătoarea meciului dintre Gabriela Ruse și Paula Badosa.

Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”