Home > Tenis > Australian Open 2022 | Luptă tulburătoare de 5 seturi între Felix Auger-Aliassime și Daniil Medvedev 7(7)-6(4), 6-3, 6(2)-7(7), 5-7, 4-6

Meciul vedetă al sferturilor de finală este cel dintre Daniil Medvedev și Felix Auger-Aliassime. Cei doi se întâlnesc pentru a patra oară în această seară. Rusul a câștigat toate întâlnirile precedente. Pe câștigătorul acestei partide îl așteaptă în semifinale Stefanos Tsitsipas, care a trecut în trei seturi de Jannik Sinner.

Primul set este condus de canadianul care servește perfect, iar Daniil nu găsește jocul ce îl caracterizează. Prima minge de break este convertită de Felix, dar Daniil nu rămâne indiferent și își recapătă break-ul următorul game. Setul îi revine canadianului în tie-break.

În setul al doilea Felix sparge repede serviciul rusului, iar canadianul nu îi oferă nicio șansă de a se impune pe jocul său. 6-3 pentru canadian, iar victoria pare aproape.

Setul al treilea reprezintă creșterea semnificativă de implicare în meci a lui Medvedev și nu îi mai lasă nicio șansă de break canadianului, se merge cu serviciul. Daniil a început să pună presiune pe Felix, să vină mai de la fileu și se impune în tie-break.

Al patrulea set este dictat de rusul care este în revenire de formă. Felix reușește un game format doar din ași, iar serviciul său este la cel mai înalt nivel. Vine mingea de meci pentru canadian pe serviciul lui Medvedev, dar rusul simte pericolul și servește extraordinar. Revine în partidă, iar setul îi revine rusului.

Al 5-lea set începe cu mingi de break în contul lui Felix, pe care le ratează, 1-1. După două duble greșeli făcute într-un singur game, primul break din decisiv întră în contul lui Medvedev. Pentru prima dată în meci Daniil conduce, 3-1. O problemă la gleznă pare să îl fi destabilizat pe canadian. Se joacă de mai bine de 4 ore. Felix parcă își aduce aminte ce a mers în primele două seturi și încearcă să pună în valoare. Șansă de break pentru Felix, pe care o neutralizează rusul. Servește pentu meci Daniil Medvedev. Două mingi de break pentru Felix, dar Medvedev le salvează. Câștigă Daniil Medvedev în 5 seturi un meci de 4 ore și 45 de minute.

Felix Auger-Aliassime, câștigător de titlu ATP
Australia Open 2022 |Nick Kyrgios și Thanasi Kokkinakis sunt câștigători de Grand Slam
Australian Open 2022 | Rafael Nadal este de neoprit și luptă pentru al 21-lea titlu de Grand Slam
Australian Open 2022 | Danielle Collins produce surpriza și o elimină pe Iga Swiatek fără drept de apel