Home > Tenis > Australian Open 2022 | Danielle Collins produce surpriza și o elimină pe Iga Swiatek fără drept de apel

A doua semifinală le aduce sub lumina reflectoarelor pe Danielle Collins și Iga Swiatek. Cele două jucătoare s-au mai întâlnit o singură dată în 2021 pe hard în Australia, atunci s-a impus în două seturi clare Iga Swiatek.

Deschide Iga Swiatek la serviciu și face un game slab cu multe greșeli neprovocate, de care profită Danielle și face break-ul. Consolidează break-ul, început în forță de partidă pentru Collins. Iga pare puțin obosită, dar Collins este pe fază și profită, dublu break și 3-0 în doar 10 minute. Se trezește Iga exact ca insectele primăvara din amorțire și evită un set la zero. Apare pe tabelă și Swiatek, 4-1. Collins nu a pierdut niciun punct pe primul serviciu. Prima minge de break pentru Iga, neutralizată de Danielle printr-un serviciu puternic. Cadoul oferit de americancă, o minge de break printr-o dublă greșeală, se convertește într-un game. Se apropie poloneza. Swiatek are probleme mari în game-urile de serviciu, iar Collins va servi pentru set. Iga salvează două mingi de set și face break-ul. Început spectaculos, Iga revine la doar un game în spatele americancei. Trei mingi pentru a închide setul are Danielle Collins, una este anulată printr-o dublă greșeală, dar americanca se impune după 48 de minute.

Danielle Collins lovește năprasnic la retur și are două mingi de break încă din startul actului secund. Setul al doilea începe în oglindă cu primul, detașându-se la 4-0 Danielle. Primul game din setul secund de Iga vine după o luptă aprigă. Americanca face spectacol pe Rod Laver Arena, face un as cu serviciul al doilea și este cu un picior în finală. Iga salvează o minge de meci, dar Danielle se impune în două seturi clare.

Finala le va avea drept protagoniste pe Ash Barty, liderul mondial și Danielle Collins aflată la prima sa finală de Grand Slam.

Organizatorii au anunțat ora de start a partidei Simona Halep – Iga Świątek. Cum a prefațat Simona super partida din semifinalele de la Indian Wells
Australia Open 2022 |Nick Kyrgios și Thanasi Kokkinakis sunt câștigători de Grand Slam