Home > Tenis > Australian Open 2022 |Daniil Medvedev, altă finală la Australia Open

Australian Open 2022 |Daniil Medvedev, altă finală la Australia Open

Semifinala a doua îi are în prim-plan pe Daniil Medvedev și Stefanos Tsitsipas. Deja un meci consacrat în circuitul masculin, cei doi s-au întâlnit de 8 ori, în 6 dintre aceste partide s-a impus Daniil, Stefanos a câștigat ultima întâlnire, care s-a desfășurat pe zgura de la Roland Garros.

Început de partidă solid pentru ambii jucători. Cei doi servesc extraordinar și fac game-uri impecabile la serviciu. Medvedev nu a pierdut niciun punct atunci când a servit. Accelerează Medvedev și are 3 șanse de break. 34 de lovituri a avut raliul care a adus mingiile de break. Reverul grecului este arma pe care o folosește în neutralizarea mingiilor de break, egalitate.

Game alb în dreptul lui Medvedev. Primul as al meciului vine în contul lui Medvedev, dar și primul punct pe serviciul rusului în contul lui Tsitsipas. S-a mers cap la cap și s-a ajuns la tiebreak, pe care îl deschide grecul. Minibreak în contul lui Tsitsipas după un punct spectaculos.  Minibreak recuperat și egalitatea revine. Câștigă primul set Daniil Medvedev după o eroare neforțată a grecului, 7-6(5).

Deschide la serviciu rusul setul al doilea și îi oferă prima minge de break grecului, pe care o și convertește Tsitsipas. Crește agresivitatea în joc și grecul consolidează breakul. Joc solid al rusului care se apropie de Stefanos. Două șanse de break irosite de Daniil. Balanța se echilibrează, iar setul este relansat. Stefanos joacă senzațional și se impune din nou pe serviciul advers. Servește grecul pentru a se impune în setul secund. Daniil anulează două mingi de set, dar Stefanos nu renunță și câștigă setul, 6-4.

Salvează 2 mingi de break Daniil, vizibil deconectat, dar iese din acest moment dificil cu ajutorul serviciului. Se merge cu serviciul în actul al treilea. Joc tăios și de o parte și de cealaltă, Tsitsipas îi oferă 3 mingi de set lui Medvedev, însă serviciul spre corp al lui Stefanos îl salvează. Rusul luptă să și câștigă un punct în care greșește smash-ul, ce îi aduce setul, 6-4.

Medvedev se distanțează de grec printr-un break făcut devreme în setul al patrulea. Jocul rusului este imparabil, iar Stefanos pare că nu mai poate să dezlege misterul din spatele rachetei lui Daniil. Dublu break Daniil, iar Medvedev servește pentru finală. Game alb, iar finala este a lui Daniil. Mai bun rusul azi la toate capitolele.

Finala va avea loc duminică, iar personajele principale vor fi Rafael Nadal, care a mai câștigat o singură dată în carieră Australian Open și Daniil Medvedev, care a pierdut anul trecut aici în fața lui Novak Djokovic. Va fi o confruntare a orgoliilor, iar istoria va fi scrisă duminică într-o luptă epică.

Australian Open 2022 | Rafael Nadal este de neoprit și luptă pentru al 21-lea titlu de Grand Slam
Australian Open 2022 | Danielle Collins produce surpriza și o elimină pe Iga Swiatek fără drept de apel
Melbourne Summer Set 1 |Simona Halep este campioană pentru prima dată în Australia
Nadal îl învinge pe Medvedev și obține la US Open cel de-al 19-lea trofeu de Grand Slam din carieră