Home > Tenis > Melbourne Summer Set 1 |Simona Halep este campioană pentru prima dată în Australia

Finala Melbourne Summer Set 1 le aduce sub lumina reflectoarelor pe Simona Halep (20 WTA) și Veronika Kudermetova (31WTA). Este a treia întâlnire directă dintre cele două sportive, bilanțul fiind pozitiv pentru fostul lider mondial, care s-a impus în ambele meciuri precedente. Pentru Simona este a 41-a finală și a treia pentru rusoaică.

Tragerea la sorți a fost câștigată de Kudermetova și a ales să primească, astfel Simona începe la serviciu.

Primul game revine fostului lider mondial, după un serviciu excelent, pe care rusoaica îl trimite în fileu. Kudermetova cu un serviciu puternic, reușește să își treacă în cont primul game, 1-1. După un game în care a condus 40-15, serviciul Simonei este spart, iar Kudermetova preia conducerea pe tabelă. Determinată să revină Simona răspunde serviciilor puternice și își procură 2 mingi de set.

Dacă schimbul se prelungește, toate șansele merg spre Simona pentru câștigarea unui punct, 2-2. Serviciul româncei este unul solid și se desprinde de rusoaică, 3-2. Simona are 4-2 la capătul unui game în care serviciul Victoriei a fost foarte puternic, dar pe care a reușit să-l spargă. După jocul de retur excelent, game-ul de serviciu al Simonei se complică, iar de la 40-0, se ajunge la egalitate. După un serviciu mai curat Simona confirmă break-ul, 5-2.

După un retur pe linie, Simona își procură 3 mingi de set. Primul set este câștigat de fostul lider mondial cu 6-2 după doar 35 de minute de joc. Fanii o încurajează și creează atmosferă pe Rod Laver Arena.

Setul secund o aduce pe Simona la serviciu, care găsește primul ace al partidei. Greșește Simona, iar rusoaica câștigă două mingi de break și odată cu ele și game-ul de debut al setului.

În momentul break-ului, pe Rod Laver Arena este scandat numele Simonei, fanii ce o încurajează.

Darren Cahill este și el prezent în tribune.

2-0 pentru rusoaică și semnalează un start mai bun de set pentru rusoaică. Kudermetova reușește un retur spectaculos și procură o șansă de dublu break. Și a treia minge de break este anulată de Simona căreia serviciul i-a fost precar.

Simona reușește să câștige lupta și se impune în acest game. 2-0, 2-3, Simona revine în partidă cu 3 game-uri consecutive. Primul break reușit de Simona în actul secund a fost rezultatul neconvertirii mingiilor de break ale Veronikăi. Nu s-a mai concentrat la fel de mult și nu a putut părăsi acele greșeli. Lovitura semnătură a Simonei și se descătușează, 4-3. 15-30 pe serviciul advers și o șansă bună să se desprindă decisiv  Simona în partidă. Șansă de break pentru Simona.

5-3, Simona face break-ul și va servi pentru meci. Halep reușește un game de serviciu extraordinar, în care a avut și un ace.

Simona Halep este campioană la Melbourne Summer Set 1, 6-2, 6-3 în fața rusoaicei Veronika Kudermetova. A fost un turneu cu zâmbetul pe buze în care s-a văzut bucuria Simonei de a juca tenis la cel mai înalt nivel. Titlul cu numărul 23 vine ca o confirmare pentru noua echipă creată de Simona.

Pentru Halep urmează primul turneu de Mare Șlem al anului, Australian Open, unde a jucat o finală în 2018 în fața lui Caroline Wozniaki. Simona se apropie de top 10, urcând pe poziția a 15-a după câștigarea acestui turneu.

Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”