Home > Tenis > Sankt Petersburg WTA 500 | Drumul lui Jaqueline se oprește în optimi

Sankt Petersburg WTA 500 | Drumul lui Jaqueline se oprește în optimi

Jaqueline Cristian o întâlnește pe Aliaksandra Sasnovich în optimile turneului din Rusia. Este prima întâlnire directă dintre cele două jucătoare.

Jaqueline începe primul set la serviciu la meciul și se descurcă extraordinar. Sasnovich are un serviciu puternic, care îi funcționează și stabilește egalitatea. După al treilea break consecutiv Sasnovich trece în față. Jaqueline face un game de retur minunat și forțează egalitatea, dar Sasnovich își pune în aplicare planul tactic și scurtele nu lipsesc din meniu. Primul as al meciului îi revine lui Jaqueline.  Întoarce game-ul Sasnovich și face dublu break, 5-2. Sasnovich câștigă primul set al partidei.

Sasnovich începe actul secund la retur, unde forțează break-ul și îl face. Un 2 la 0 rapid. Jaqueline devine agresivă și face un game puternic de serviciu. Reușește rebreak-ul românca și lupta continuă. Game de serviciu modest făcut de Jaqueline pe care îl pierde. Partida se încheie cu victoria lui Sasnovich, 6-2, 6-3.

Sankt Petersburg WTA 500 | Prima victorie a unei românce intră în contul lui Jaqueline Cristian
Sydney Tennis Classic| Jaqeueline Cristian trece în turul secund, după un meci în care s-a impus în două seturi în fața Priscillei Hon
Melbourne Summer Set 1 | Jaqueline Cristian la granița dintre agonie și extaz. A pierdut o bătălie echilibrată cu Kaia Kanepi 7(7) – 7(2), 6(7) – 7(9), 6-2