Home > Tenis > Sydney Tennis Classic| Jaqeueline Cristian trece în turul secund, după un meci în care s-a impus în două seturi în fața Priscillei Hon

După câștigarea titlului de la Melbourne Summer Set 1, Simona Halep s-a retras din competiția de la Sydney, astfel Jaqueline Cristian a intrat pe tabloul principal. În primul tur o întâlnește pe australianca Priscilla Hon. Jaqueliene Cristian este singura jucătoare din România prezentă pe tabloul principal. Gabriela Ruse este nevoită să joace calificări.

Primul set a fost unul echilibrat, cu break-uri și de o parte și de alta. S-a impus românca la ție break, 7(7) – 6(5).

În setul secund Jaqueline face un break rapid și se distanțează încă din startul setului la 2-0. Serviciul lui Jaqueline este o armă foarte importantă, pe care nu ezită să o folosească. După o minge a Priscillei în fileu, Jaqueline își procură prima minge de meci. După un serviciu în corp Priscilla Hon încheie game-ul. Jaqueline va servi pentru meci. Han reușește să facă break-ul și scorul se echilibrează 5-5. Jaqueline se remontează și își procură 2 mingi de break, pe care le și convertește. Va servi din nou pentru meci. Jaqueline își mai procură două mingi de meci. 7-5 scorul final al setului.

Jaqueline Cristian se impune în fața australiencei, după un meci de aproape două ore. 7(7) – 6(5), 7-5.

În turul secund Jaqueline Cristian o va întâlni pe Barbora Krejcikova

Sankt Petersburg WTA 500 | Drumul lui Jaqueline se oprește în optimi
Sankt Petersburg WTA 500 | Prima victorie a unei românce intră în contul lui Jaqueline Cristian
Melbourne Summer Set 1 | Jaqueline Cristian la granița dintre agonie și extaz. A pierdut o bătălie echilibrată cu Kaia Kanepi 7(7) – 7(2), 6(7) – 7(9), 6-2