Home > Tenis > Sankt Petersburg WTA 500 | Irina Begu obține prima victorie a carierei `împotriva Petrei Kvitova

Irina Begu o întâlnește în turul secund al turneului din Rusia pe Petra Kvitova. Cele două jucătoare s-au mai întâlnit de 5 ori, iar Kvitova s-a impus în toate partidele anterioare. Rivalitatea celor două este una deja consacrată. Cele două se luptă pentru un loc în sferturile de finală.

Început de partidă în forță pentru Irina Begu care se impune pe serviciul advers și se îndepărtează de rivala sa pe tabelă. Un game puțin mai vulnerabil pe serviciul Irinei la 2-0, unde Kvitova a avut șanse de a-și recupera break-ul, dar românca a arătat stăpânire de sine și nu i-a dat șansa să se apropie. Kvitova apare pe tabelă printr-un joc alb. Revenire spectaculoasă a Petrei cu 3 game-uri consecutive și balanța s-a reechilibrat. Mingea de set pentru Irina a venit în urma unui cadou oferit de cehoaică și Irina profită, set, 6-4.

Set excelent pentru sportiva noastră, care îi dă o lecție de tenis Petrei. Cehoaica nu își găsește cele mai bune execuții, nu are cadență în lovituri și îi oferă o minge de meci Irinei, 6-0.

,,Întotdeauna e greu să joci cu Petra. O respect pentru ce a făcut în ultimii 10 ani. M-am mișcat bine, am servit bine și am făcut ce a trebuit împotriva unei asemenea jucătoare.

M-am adaptat bine pe acest teren, mă simt încrezătoare pe această suprafață și îmi este drag acest turneu”, a declarat Irina la sfârșitul meciului.