Home > Tenis > Irina Begu s-a calificat în optimi la Gippsland Trophy

Irina Begu s-a calificat în optimi la Gippsland Trophy

Irina Begu, nr. 79 WTA, s-a calificat în optimi la Gippsland Trophy după ce a trecut în turul secund de Aliaksandra Sasnovich, nr. 90 WTA, scor 5-7, 6-4, 6-4, la capătul a două ore și  35 de minute de joc.

În primul set până la 5-5, cele două jucătoare și-au făcut serviciul doar o dată de fiecare, în rest mergându-se numai cu break-uri. Ultimele două game-uri ale setului au fost adjudecate de jucătoarea din Belarus, care a câstigat primul act cu 7-5.

În setul secund, Irina a făcut break încă din primul game al setului, pe care l-a confirmat cu serviciul până la finalul actului secund pe care l-a câstigat cu 6-4.

După ce în primele două game-uri ale decisivului s-a mers cu serviciul, Sasnovich a reușit să se desprindă la 3-1. Irina a revenit imediat și a egalat la 3. După alte două game-uri în care cele două jucătoarea și-au făcut serviciul, sportiva noastră a câstigat următoarele două game-uri și odată cu ele și decisivul, scor 6-4.

În optimi Irina o va înfrunta pe britanica Johanna Konta. Scorul întâlnirilor directe între cele două este 1-0 pentru britanică după victoria de anul trecut de la Roma, scor 6-0, 6-4.

Sankt Petersburg WTA 500 | Irina Begu obține prima victorie a carierei `împotriva Petrei Kvitova