Home > Tenis > Monica Niculescu și Patricia Țig, în sferturi la Gippsland Trophy

Monica Niculescu și Patricia Țig, în sferturi la Gippsland Trophy

Dublul românesc format din Monica Niculescu și Patricia Țig s-a calificat în sferturi la Gippsland Trophy după ce a trecut de perechea Andreja Klepac/Elise Mertens, scor 6-3, 6-3, după o oră și 5 minute de joc.

În primul set s-a mers cu serviciul până la 2-2. Apoi perechea românească a reușit să făcă un break pe care l-au confirmat cu serviciul până la 5-3. Aici, fetele noastre au mai reușit să facă un break și să câstige astfel primul set cu 6-3.

În setul secund dublul nostru s-a desprins la 2-0, dar adversarele au revenit și au egalat la 2. Niculescu și Țig au apăsat din nou medalia de accelerație și s-au desprins la 5-2. Până la final s-a mers cu serviciul și astfel perechea românească a închis și setul secund la 3.

Încă nu se cunosc adversarele din sferturi, meciuri din primul tur fiind încă în desfășurare la această oră.