Home > Tenis > Sankt Petersburg WTA 500 | Consecvența Soranei răsplătită printr-o victorie în partida de zile mari împotriva Marketei Vondrousova

Sorana Cîrstea o întâlnește în primul tur al turneului WTA 500 din Rusia pe Marketa Vondrousova, numărul 38 în ierarhia WTA.

Primul set i-a revenit jucătoarei din România, după un set lung, de anduranță. După 52 de minute de joc Sorana a găsit puterea interioară să câștige setul în fața unei Vondrousova care lovește aprig.

Setul secund a luat s-a întors la 180 de grade pentru Vondrousova care s-a desprins la 5-0. Serviciul Soranei a fost unul precar fără prea multe reușite, dar în finalul setului a câștigat 3 game-uri și a evitat pierderea setului la 0.

În actul al treilea s-a echilibrat balanța. Sorana, mai concentrată, găsește loviturile câștigătoare în momentele oportune. Un game maraton a avut loc la 2-1 pe serviciul Soranei care a salvat 3 mingi de break, iar în cele din urmă a câștigat game-ul. Primii ași ai partidei intră în contul cehoaicei cu care își rezervă drepturile de autor asupra game-ului. Vondrousova salvează două mingi de break, dar Sorana mai câștigă una. Loviturile adânci ale Marketei, o împiedică pe Sorana să devină agresivă. Sorana, monumentală în punctele cheie ale meciului, unde salvează alte două mingi de break și câștigă game-ul. 4-3 pentru Sorana, break într-un moment ce va decide soarta meciului. Sorana este la un game distanță de victorie. Sorana este condusă pe propriul serviciu, unde salvează 3 mingi de break. Minge de break anulată de aș și vine mingea de meci după două ore și jumătate. Victorie pentru Sorana Cîrstea, 7-5, 3-6, 6-4.