Home > Tenis > Melbourne Summer Set 1 | Gabriela Ruse se impune categoric într-un meci cu o reprezentantă a gazdelor

Gabriela Ruse, ocupanta locului 87 WTA, a reușit să o învingă pe Arina Rodionova, locul 152 WTA, într-un meci în care și-a arătat forma excelentă de început de an. Arina Rodionova a fost învinsă de Gabriela Ruse 6-3, 6-2. Arina Rodionova a primit un wild card.

Meciul a avut o durată de o oră și 8 minute, care au arătat autoritatea sportivei românce. Gabriela Ruse a trecut în două seturi în turul al doilea unde o așteaptă pe Simona Halep, care o va înfrunta pe sportiva venită din calificări Destanee Aiava, ce ocupă locul 316 WTA.

Sportiva care va ajunge în optimile de finală va primi 3675 de dolari și 30 de puncte în ierarhia WTA.

DUBAI WTA 500 | Simona Halep vs Gabi Ruse – live text
DUBAI WTA 500 | Gabriela Ruse, prima și cea mai importantă victorie din carieră în fața unei jucătoare de top 10. Turul secund este al româncelor, duel de excepție între Simona Halep și Gabriela Ruse
Gabriela Ruse și Jaqueline Cristian sunt învinse în partida decisivă a înfruntării cu Rusia